W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Genewie zakończyła się 73. sesja Komitetu Wykonawczego UNHCR

18.10.2022

W dniach 10-14 października 2022 r. delegacja Polski uczestniczyła w 73. sesji Komitetu Wykonawczego Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (ExCom UNHCR) w Genewie. Komitet odbywa się corocznie w celu omówienia przebiegu działań UNHCR w zakresie ochrony międzynarodowej uchodźców na świecie oraz przeglądu i zatwierdzenia programów operacyjnych i budżetu.

ExCom UNHCR 2022

 

Otwierając 73. sesję Komitetu, Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców, Filippo Grandi nakreślił wyzwania, przed którymi stoi dziś UNHCR: bezprecedensową liczbę 100 milionów osób zmuszonych do przesiedlenia z powodu konfliktu, zmian klimatycznych, skutków pandemii COVID-19, inflacji i wzrastających kosztów życia. Wysoki Komisarz podkreślił ponadto, że odpowiadając na nowe konflikty, nie należy zapominać o wspieraniu osób dotkniętych trwającym już kryzysami, wymieniając jako przykłady sytuacje w Afganistanie, Sahelu, Etiopii, Syrii i Ugandzie.

Jednym z zagadnień, często poruszanych podczas debaty generalnej, była wojna na Ukrainie, która spowodowała największy i najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Kwestię rosyjskiej agresji i jej globalnych konsekwencji poruszył zarówno sam Wysoki Komisarz, jak i większość państw podczas debaty generalnej, potępiając nielegalną aneksję czterech obwodów Ukrainy oraz ataki na cele cywilne dokonywane przez Rosję.

W polskim wystąpieniu narodowym Ambasador Zbigniew Czech podkreślił, że odpowiedź Polski na kryzys wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę realizowana jest wielotorowo: poprzez dostarczanie pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy, pomoc w transporcie międzynarodowej pomocy humanitarnej na Ukrainę oraz przyjmowanie i integrację bezprecedensowej liczby ukraińskich uchodźców z polskim społeczeństwem. "Inwestujemy znacząco w integrację i edukację ukraińskich dzieci i młodzieży, podejmując wszelkie możliwe działania, aby nie dopuścić do  straconego pokolenia w ukraińskim społeczeństwie" - podkreślił Ambasador Z. Czech.

Polski rząd nie koncentruje swoich działań jedynie na swojej roli jako kraju przyjmującego uchodźców z Ukrainy, ale dokonuje także wpłat na rzecz działań UNHCR w Mołdawii, Syrii, Afganistanie i Pakistanie. Ambasador Czech zaznaczył ponadto, że Polska przekazała w tym roku 1 mln euro do Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w celu wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce.

Musimy działać teraz, "aby uniknąć znacznie większych wydatków w przyszłości" - powiedział Wysoki Komisarz Grandi. Kroki podjęte przez polskie władze, przedstawione przez Ambasadora Czecha w polskim wystąpieniu, stanowią przykład realizacji tych słów w kontekście działań polskiego rządu. 

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}