W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Belize

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W Belize może dochodzić do kradzieży i napadów rabunkowych. Celem ataków mogą być także cudzoziemcy. Szczególnie unikaj samotnych wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania lub postoju. Zachowaj szczególną ostrożność podczas podróży po Belize.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

3 miesiące

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Turyści przyjeżdżający tylko na wakacje muszą posiadać rezerwację w autoryzowanym hotelu z programu „Gold Standard Accomodation” w Belize.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, w formie zgody potwierdzonej notarialnie.

  1. Zasady pobytu

Możesz przedłużyć swój pobyt w Belize po 30 dniach pobytu każdorazowo o kolejne 30 dni opłacając kwotę 200 BZD (ok. 100 USD) na maksymalny okres do sześciu miesięcy uzyskując tzw. ‘Belize Visitor’s Permit Extension’. Następnie obowiązkowo musisz opuścić kraj na co najmniej tydzień.

Ubezpieczenie

Istnieje obowiązek posiadania lokalnego ubezpieczenia (koszt ok. 18 USD na 21 dni).  

Zdrowie

Belize wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od osoby powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje; w tym i  tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

Zagrożenie malarią jest podwyższone w regionie Stan Creek.

Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Przestrzegaj zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (przede wszystkim zalecenie to dotyczy kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę).

Nie należy pić nieprzegotowanej wody.

Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają opłaty usług medycznych gotówką przed udzieleniem pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego najlepiej zabrać je z Polski.

Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodziny psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Belize.

Informacje dla kierowców

Nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Wynajmując samochód, zalecamy wykupienie ubezpieczenia.  Nie jest wskazane podróżowanie samochodem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie funkcjonuje pomoc drogowa, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.

Cło

Jeżeli przewozisz kwotę przewyższającą 5.000 USD lub równowartości w innej walucie, musisz zgłosić ten fakt w Belize Customs. Niezastosowanie się do tego nakazu jest przestępstwem.

Możesz wwieźć do: 100 papierosów, 250 gramów tytoniu lub 50 cygar; 1 litr napoju o zawartości 22% alkoholu; 2 litry wina o zawartości nie większej niż 22%; 250 ml perfum.

Nie wolno wwozić produktów mięsnych, żywych zwierząt, pszczół, roślin, jakiejkolwiek broni, środków owadobójczych, ziół leczniczych. Pełną listę produktów zabronionych i objętych ograniczeniami wwzou możesz znaleźć na stronie internetowej Służby Celnej Belize: http://www.customs.gov.bz/added_files/RestrictedandProhibitedGoods.pdf

Z terenu Belize nie wolno wywozić dzieł sztuki prekolumbijskiej. Za próbę ich wywozu może możesz zapłacić wysoką karę, a nawet zostać aresztowanym. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES – wg konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

Surowo zabrania się wwożenia do Belize broni palnej lub innego rodzaju, w tym wiatrówek i pistoletów na flary, a także amunicji, kamizelek kuloodpornych. Posiadanie narkotyków jest poważnym przestępstwem, w takim przypadku nie ma możliwości zwolnienia za kaucją.

Zabronione jest również wprowadzanie do obrotu m.in. produktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz roślin, owoców i warzyw nieprzetworzonych.

W Belize obowiązuje 15% podatek od usług i towarów.

Przepisy prawne

Homoseksualizm w Belize uznawany jest za nielegalny. Współżycie między mężczyznami jest zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. Obowiązuje ustawowy zakaz wjazdu osób homoseksualnych.

Przydatne informacje

Bankomatów jest niewiele. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.

Napięcie w gniazdkach: 120 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}