W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dominikana

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Na Dominikanie występują trzęsienia ziemi, a od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami i tsunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu znajdziesz tutaj.

Zachowaj szczególną ostrożność poza strzeżonymi terenami hoteli "all inclusive" w związku z zagrożeniem przestępczością pospolitą, której poziom jest bardzo wysoki. Sytuację na Dominikanie pogorszyła pandemia koronawirusa. Odnotowuje się znaczny wzrost napadów oraz kradzieży w związku z pogłębiającym się ubóstwem mieszkańców. Jeżeli nie jesteś zmuszony sytuacją nadzwyczajną, nie opuszczaj strzeżonego terenu hotelu. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie noś biżuterii, większej ilości gotówki, dokumentów, ani cennych rzeczy. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najlepiej pozostaw w sejfie hotelowym (poza hotelem możesz posługiwać się fotokopią paszportu). Kradzieże, rabunki i  inne drobne przestępstwa są bardzo częste. Noclegi najlepiej zamawiaj w hotelach położonych w centrach turystycznych. Jeżeli zamierzasz zwiedzać wyspę korzystając z hoteli w mniejszych miejscowościach, unikaj przewożenia ze sobą rzeczy wartościowych.

Z powodu braku polskiej placówki na Dominikanie udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczone.  Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (UE), jeżeli przebywasz w państwie trzecim (poza UE), w którym nie ma polskiej placówki, jesteś uprawniony do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. Pomoc ta może zostać udzielona na takich samych zasadach na jakich państwa te mogą udzielić jej swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z ambasadą państwa członkowskiego UE, możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK

  • Paszport tymczasowy TAK

  • Dowód osobisty NIE

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Władze dominikańskie wymagają posiadania paszportu ważnego min. 6 miesięcy.

Wyjątkowo do dnia 31 kwietnia 2023 r. obywatele wszystkich narodowości udający się na terytorium Dominikany mogą wjechać, jeżeli posiadają paszport ważny w momencie wjazdu. Pobyt na Dominikanie nie może przekroczyć ważności paszportu. Od 1 maja 2023 r. wymagana ważność paszportu będzie wynosiła 6 miesięcy od momentu skończenia podróży.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; musisz natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu. Formularz dostępny jest pod adresem: https://eticket.migracion.gob.do

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Opiekunowie z którymi małoletni wjeżdżają muszą być tymi samymi z którymi opuszczają Dominikanę. Jeśli dziecko polskie i jego rodzice nie są rezydentami Dominikany, to zgodnie z prawem dominikańskim NIE jest wymagana zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż z dzieckiem. W innych przypadkach wymaga się okazania zgody rodzica/opiekuna prawnego na podróż dziecka z osobą trzecią, zalegalizowanej w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego rozpoczynają podróż.

  1. Zasady pobytu

Bez wizy możesz przebywać na Dominikanie do 30 dni. Jeżeli chcesz przedłużyć swój pobyt na Dominikanie, możesz tego dokonać składając wniosek za pośrednictwem portalu internetowego https://servicios.migracion.gob.do/ przesyłając wymagane dokumenty. Otrzymasz wiadomość e-mail informującą o statusie twojego zgłoszenia. Płatności za pobyt dokonasz online lub na lotnisku w momencie wyjazdu. Swój pobyt na Dominikanie możesz przedłużyć do maksymalnie 120 dni łącznie. Opłata za pobyt powyżej 30 dni, wynosi odpowiednio: 30-90 dni 2.500 DOP; 90-120 dni 4.000 DOP.

Dodatkowe informacje uzyskasz w wydziale migracyjnym. Telefon: 809-508-2555 wew. 5689/7011; E-mail: info@migracion.gob.do

Ubezpieczenie

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerujemy wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas pobytu na Dominikanie, obejmującej zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Dominikana nie wymaga posiadania obowiązkowych szczepień ochronnych. Zalecane szczepienia obejmują: przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt, zaszczep się także przeciw durowi brzusznemu. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno –epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Na Dominikanie występuje zagrożenie malarią, chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Pij wyłącznie wodę butelkowaną i stosuj środki odstraszające komary. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Przestrzegaj zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (przede wszystkim zalecenie to dotyczy kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę).

Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają opłaty gotówką przed udzieleniem pomocy lub wykonaniem usług medycznych. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (musisz posiadać ze sobą receptę na leki wypisaną przez lekarza).

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu na Dominikanie.

Informacje dla kierowców

Nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Wynajmując samochód, zalecamy wykupienie ubezpieczenia typu all inclusive.

Cło

Przy wjeździe oraz wyjeździe musisz wypełnić oświadczenie celne. Bez złożenia deklaracji celnej możesz wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10.000 USD.

Zapłacisz cło przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki oraz środki psychotropowe, możesz posiadać tylko i wyłącznie do użytku osobistego i nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony. Osoba podejrzewana o nielegalny przywóz leków podlega karze oraz deportacji. Napoje alkoholowe możesz wwieźć wyłącznie w celu niehandlowym. Wwóz broni, amunicji oraz innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia i grzywny. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Jeżeli przewozisz zwierzęta domowe, muszą być one zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta - tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii.

Przepisy prawne

Jeżeli naruszysz przepisy kodeksu karnego grożą ci sankcje prawne w postaci pozbawienia wolności oraz grzywny. Szczególnie karane jest posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi. Kary pozbawienia wolności wynoszą od 5 do 20 lat, a kara grzywny (od 50 tys. do 250 tys. DOP). Jeszcze surowsze kary grożą za przestępstwa na tle seksualnym. Ściganiu podlegają przestępstwa związane z nielegalnym posiadaniem broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Przydatne informacje

Dolary lub euro można wymienić bez trudności w bankach, kantorach i hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich.

Na Dominikanie obowiązują podatki: 5% od rachunków za pokoje hotelowe, 12% od artykułów żywnościowych i napojów.

Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Przyjęte jest negocjowanie cen podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami).

Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Przejazdy również zamówisz przez aplikacje pobierane na telefon. Na Dominikanie dostępne aplikacje Uber i DiDi, z flotą dostępną głównie w Santo Domingo.

Napięcie w gniazdkach: 120 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}