W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwatemala

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W Gwatemali występują trzęsienia ziemi, huragany, tsunami oraz powodzie. Informacje i porady jak zachować się w razie wystąpienia klęsk żywiołowych znajdziesz tutaj.

W Gwatemali występuje zagrożenie przestępczością pospolitą, której poziom jest bardzo wysoki. Szczególnie niebezpieczne rejony to: miasto Guatemala, Peteacuten, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula. Z powodu braku polskiej placówki w Gwatemali, udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczone. Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas pobytu.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagane jest aby paszport był ważny przez min. 6 miesięcy w momencie przekroczenia granicy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Wjeżdżając do Gwatemali celach turystycznych na nie dłużej niż 90 dni nie podlegasz obowiązkowi wizowemu.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Przy wjeździe musisz okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Jeżeli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak. W przypadku podróży dziecka z osobą trzecią wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka, poświadczona notarialnie lub przez konsula gwatemalskiego. UWAGA: W przypadku podróży dziecka z jednym z rodziców również jest wymagane posiadanie zgody drugiego rodzica lub opiekuna(-ów), poświadczonej notarialnie lub przez konsula gwatemalskiego.

  1. Zasady pobytu

Przy wylocie zapłacisz podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 30 USD; przekroczenie granicy drogą lądową jest zwolnione z opłat. Przy wyjeździe z Gwatemali dodatkowo jest pobierana opłata w wysokości 30 Quetzali (ok. 4 USD) tytułem opłaty turystycznej.

Istnieje obowiązek meldunkowy - na granicy wypełnisz kwestionariusz migracyjny podając miejscowości, jakie zamierzasz odwiedzić oraz miejsca zakwaterowania.

Wniosek o przedłużenie pobytu możesz złożyć przed upływem 90 dni.

Jeżeli chcesz przedłużyć swój pobyt (wizę), musisz złożyć wniosek do Gwatemalskiego Instytutu Migracji w Guatemala City. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu https://www.igm.gob.gt/ (w języku hiszpańskim). Przedłużenia można dokonać na kolejne 30 dni.

Jeśli przekroczysz dozwolony termin pobytu, przed opuszczeniem kraju zapłacisz grzywnę. Grzywnę możesz opłacić tylko w głównym biurze migracji w Gwatemali. Nie ma możliwości uiszczenia opłaty na lotnisku ani na granicach lądowych.

Ubezpieczenie

Polisy polskich biur ubezpieczeniowych nie są uznawane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne. Uprawnia ono do bezpłatnego korzystania z najlepszych prywatnych klinik. Koszt ubezpieczenia 2-tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 USD. Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie. Biuro Obsługi Turystycznej oferuje całodobową pomoc turystom w nagłych wypadkach przez siedem dni w tygodniu, tel. (+502) 2421-2810 i (+502) 5578-9836.

Zdrowie

Gwatemala wymaga okazania zaświadczenia o szczepieniu przeciw żółtej febrze od osób powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (dotyczy to również tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin). Zalecamy szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i błonicy. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Zarówno wizyta lekarska, jak i pobyt w szpitalu są płatne.

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Gwatemali.

Podróżowanie po kraju

Przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT www.visitguatemala.com. Szczególnie niebezpieczne rejony to: miasto Guatemala, Peteacuten, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula.

Informacje dla kierowców

Musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Podobnie jak w większości krajów tej strefy, możesz wypożyczyć samochód jeżeli posiadasz kartę kredytową lub zostawisz znaczny depozyt w gotówce.

Cło

Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. Unikaj posiadania gotówki (walut) w kwocie większej niż 10 000 USD. Na granicy wypełnisz deklarację celną. Zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych lub dzieł sztuki prekolumbijskiej. Za próbę ich wywozu możesz otrzymać wysoką karę pieniężną, a nawet zostać aresztowany.

Przepisy prawne

Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Surowo karane jest posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi.

Przydatne informacje

W Gwatemali taksówki mają kolor żółty, zielony i biały. Taryfa minimalna to 25 Quetzali (ok. 3.25 USD). Przejazd możesz również zamówić przy pomocy aplikacji na telefon (typu Uber). 

Telefon alarmowy dla turystów z obsługą w jęz. hiszpańskim i angielskim: 1500.

Napięcie w gniazdkach: 120 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}