W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Haiti

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

W związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Haiti z powodu gwałtownych protestów antyrządowych, wzrastającej liczby napadów rabunkowych, porwań dla okupu oraz rosnącym zasięgiem terytorialnym działalności grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Haiti.

Polakom, którzy aktualnie przebywają w Haiti zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie przemieszczania się po terenie kraju oraz zgromadzenie zapasów żywności, wody i leków lub rozważenie opuszczenia terytorium Haiti.

Na całym Haiti, w tym w stolicy kraju, odnotowuje się wysoki poziom morderstw, napadów rabunkowych, porwań, włamań do samochodów i domów. W tym karaibskim kraju, najbiedniejszym w całym regionie, panuje ogromna przemoc, dochodzi do licznych uprowadzeń dla okupu przez miejscowe gangi, dlatego też należy zachować wyjątkową czujność i ostrożność. Zdarzają się przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań oraz ataków na przyjezdnych na drodze prowadzącej do/z lotniska. Przestępcy obserwują podróżnych przybywających na lotnisko, śledzą ich, a następnie atakują.

Odradza się korzystanie z transportu publicznego, w tym z  tzw. „tap-tap”, gdzie często dochodzi do brutalnych napadów wobec turystów, w tym z użyciem noża, a także do porwań.

Zachowaj szczególną czujność podczas wypłacania pieniędzy, staraj się korzystać z bankomatu znajdującego się w banku lub w hotelu.

MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w przypadku wystąpienia jakichkolwiek demonstracji – udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. W przypadku wystąpienia protestów, osobom przebywającym na miejscu zalecamy stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów dotyczących bezpieczeństwa.

Haiti leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do uzyskania pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • paszport - TAK
  • paszport tymaczsowy - TAK
  • dowód osobisty - NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Ważność paszportu przy wjeździe nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę otrzymasz na lotnisku w Port-au-Prince („“permis de long séjour”).

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

W dniu przyjazdu uiścisz opłatę turystyczną w wysokości 10 USD płatną gotówką.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Brak danych

Zasady pobytu

Jeżeli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni, wizę otrzymasz na lotnisku w Port-au-Prince. Wypełnisz stosowny formularz i uiścisz opłatę, przedstawiając ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa.

Zdrowie

Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak i poziom sanitarny kraju.

Korzystając z usług medycznych powinieneś liczyć się z koniecznością wniesienia bezpośredniej opłaty gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, zwróć uwagę na termin ich ważności, gdyż często sprzedawane są leki przeterminowane.

Na Haiti występuje zagrożenie żółtaczką oraz wścieklizną. Zalecamy posiadanie szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczce. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zagrożenie malarią występuje przez cały rok na terenie całego kraju. Malaria to poważna i czasami śmiertelna choroba, którą roznoszą komary. Chroń się przed ukąszeniami komarów stosując przede wszystkim środki odstraszające owady oraz stosowne ubranie. Staraj się przebywać w dobrze osłoniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Możesz również rozważyć spanie pod moskitierą nasączoną środkiem owadobójczym lub spryskanie sprzętu podróżnego środkami owadobójczymi.

W roku 2015 i 2016 zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Kobietom w ciąży lub planujących zajście w ciążę, zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Unikaj kontaktu ze zwierzętami, w tym z psami, małpami, wężami, gryzoniami, ptakami i nietoperzami. Część występujących na Haiti infekcji lub chorób (np. wścieklizna), może być przenoszona ze zwierząt na ludzi.

Wskaźnik infekcji HIV/AIDS jest bardzo wysoki. Podejmij środki ostrożności, jeśli angażujesz się w czynności wysokiego ryzyka.

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski lub francuski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu na Haiti.

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.

Cło

Na Haiti można wwieźć 1/4 litra napojów alkoholowych, karton papierosów, 50 szt. cygar. Broń palna oraz sprzęt myśliwski muszą być zarejestrowane zarówno przez służby celne, jak i migracyjne. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty przekraczającej 4500 USD wymaga zgłoszenia. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.

Przydatne informacje

Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedostateczna ze względu na klęski żywiołowe, które okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie). Haiti leży w strefie huraganowej.

Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.

Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}