W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Honduras

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W międzynarodowych statystykach dot. największej liczby zabójstw kraje regionu Ameryki Środkowej zajmują pierwsze miejsca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne w szczególności do stolicy Hondurasu, w związku z wysokim ryzykiem napadu lub zostania ofiarą przestępstwa.

Od czerwca do listopada na terenie Hondurasu występuje zagrożenie huraganami oraz powodziami (powodującymi również znaczne obsunięcia ziemi). Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

Z powodu braku polskiej placówki w Hondurasie, udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczone.  Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (UE), jeśli przebywasz w państwie trzecim (poza UE), w którym nie ma polskiej placówki, uprawniony jesteś do pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. Udzielona pomoc powinna być równoważna do pomocy jaką państwa te mogą udzielić swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, tranzycie oraz pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Na granicy musisz okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, której posiadanie powinieneś wykazać przy wjeździe wynosi 25 USD. Podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa uiszczana przy wyjeździe (30 USD od osoby). Nie ma obowiązku meldunkowego przy pobytach do 90 dni. Jeżeli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, w formie zgody potwierdzonej notarialnie.

  1. Zasady pobytu

Po upływie 90 dni musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt lub o specjalne zezwolenie pobytowe. O zezwolenie na pobyt musisz ubiegać się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości Hondurasu, a w przypadku specjalnych zezwoleń pobytowych - za pośrednictwem prawnika w biurach Narodowego Instytutu Migracji (Instituto Nacional de Migración).

Ubezpieczenie

Posiadanie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe. Zalecamy jednak wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Zdrowie

Rząd Hondurasu w czerwcu 2019 r. ogłosił alarm dotyczący epidemii dengi, która zazwyczaj w stopniu nasilonym pojawia się w okresie od maja do października (pora deszczowa). Najbardziej dotknięte obszary koncentrują się na północy kraju, głównie w departamentach Cortés, Yoro, Olancho i Santa Bárbara (region północno-wschodni). Używaj środków ochrony osobistej, takich jak moskitiery, odzież z długimi rękawami, repelenty które posiadają w swym składzie DEET, rozpylacze i środki odstraszające komary. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy grypopodobne.

Honduras wymaga okazania certyfikatu szczepienia przeciw żółtej febrze od osób powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (np. w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Gujanie, Panamie, Peru, Surinamie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli, a także w większości krajów afrykańskich). Kartę szczepienia musisz również przedstawić jeżeli podróżujesz w tranzycie trwającym dłużej niż 12 godzin. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Unikaj picia wody nieprzegotowanej. Zalecamy picie wody wyłącznie butelkowanej, kupionej w sklepach. Płatna opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych.

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Hondurasie.

Informacje dla kierowców

Unikaj podróżowania w nocy. Nie możesz posługiwać się polskim prawem jazdy, przy wjeździe poproś o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów, które otrzymasz na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Jeżeli posiadasz kartę kredytową, możesz wynająć samochód.

Cło

Jeżeli przewozisz kwotę wyższą niż 10 000 USD w gotówce lub jej równowartość w innych walutach, musisz zgłosić ten fakt właściwemu organowi.

Władze Hondurasu zabraniają wwożenia broni, a także substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub integralności fizycznej oraz życiu ludzi. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej. Aby chronić bioróżnorodność kraju, wywóz ptaków egzotycznych, piór oraz ogólnie flory i fauny jest nielegalny.

W Hondurasie obowiązuje 12% podatek od usług i towarów oraz 15% na art. alkoholowe i tytoniowe.

Przepisy prawne

Sprzedaż i posiadanie narkotyków są surowo karane.

Przydatne informacje

W miejscach turystycznych przy dokonywaniu płatności akceptowany jest dolar amerykański. W Hondurasie jest mało kantorów, a wiele banków, które wymieniają waluty, wymaga od klienta posiadania konta bankowego w tej instytucji. Karty Visa, MasterCard i American Express są ogólnie akceptowane w hotelach, restauracjach i galeriach handlowych. Istnieje szeroka sieć bankomatów.

W Tegucigalpie i San Pedro Sula funkcjonuje aplikacja telefoniczna Uber umożliwiająca zamawianie prywatnych przejazdów. W San Pedro Sula również działają różowe taksówki ze specjalnymi środkami bezpieczeństwa (satelitarnym systemem pozycjonowania) prowadzone przez kobiety i wyłącznie dla użytku kobiet.

Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}