Honduras
Ostrzeżenia dot. COVID-19
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 01.07.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobą zaszczepioną jest uważana osoba okazująca zaświadczenie pełnego szczepienia przeciwko COVID-19. Uznawane są szczepienia zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia jako szczepionki do użycia kryzysowego. Za pełną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 uważa się dwie dawki w przypadku Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz jedną firmy Johnson&Johnson. Pełna dawka szczepionki musi być otrzymana nie później niż na 14 dni przed wjazdem. Honorowane są certyfikaty Unii Europejskiej w formie online lub papierowej oraz inne angielsko- lub hiszpańskojęzyczne.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby nie zaszczepione oraz nie w pełni zaszczepione mogą wjechać na terytorium Hondurasu pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Posiadanie certyfikatu pełnego szczepienia przeciw Covid-19 zwalnia z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu. Honorowane są certyfikaty Unii Europejskiej w formie online lub papierowej oraz inne angielsko- lub hiszpańskojęzyczne.
Testy po przyjeździe
Brak
Kwarantanna
Kwarantanna jest wymagana w przypadku kiedy wynik testu na COVID-19 okaże się pozytywny.
Osoby wykazujące objawy chorobowe mogą zostać skierowane na przymusową kwarantannę.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem oraz wyjazdem z Hondurasu wymaga się dokonania wstępnej rejestracji na stronie: https://prechequeo.inm.gob.hn/.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Podróżujący zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Brak
Kwarantanna
Osoby wykazujące objawy chorobowe mogą zostać skierowane na przymusową kwarantannę.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem oraz wyjazdem z Hondurasu wymaga się dokonania wstępnej rejestracji na stronie: https://prechequeo.inm.gob.hn/.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Podróżujący posiadający niekompletny schemat szczepień zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Brak
Kwarantanna
Osoby wykazujące objawy chorobowe mogą zostać skierowane na przymusową kwarantannę.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem oraz wyjazdem z Hondurasu wymaga się dokonania wstępnej rejestracji na stronie: https://prechequeo.inm.gob.hn/.
Dzieci
Dzieci do lat 5 nie są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Nie dotyczy
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Brak
Obostrzenia na miejscu
Obowiązkowe jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Nakaz ten dotyczy również dzieci od 2 lat.
Przydatne linki i dane kontaktowe
- Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
Instituto Nacional de Migración, Centro Cívico Gubernamental Jose Cecilio del Valle, cuerpo bajo C, Tegucigalpa, Honduras; http://inm.gob.hn/ comunicaciones@inm.gob.hn, + 504-2232-7800 |
- Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
Secretaría de Salud, Barrio El Centro, Avenida Cervantes, Calle el Telegráfo, Contiguo al Correo Nacional, Tegucigalpa, Francisco Morazán, Honduras. https://www.salud.gob.hn |
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
Bezpieczeństwo
W międzynarodowych statystykach dot. największej liczby zabójstw kraje regionu Ameryki Środkowej zajmują pierwsze miejsca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne w szczególności do stolicy Hondurasu, w związku z wysokim ryzykiem napadu lub zostania ofiarą przestępstwa.
Od czerwca do listopada na terenie Hondurasu występuje zagrożenie huraganami oraz powodziami (powodującymi również znaczne obsunięcia ziemi). Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.
Z powodu braku polskiej placówki w Hondurasie, udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczone. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (UE), jeśli przebywasz w państwie trzecim (poza UE), w którym nie ma polskiej placówki, uprawniony jesteś do pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. Udzielona pomoc powinna być równoważna do pomocy jaką państwa te mogą udzielić swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, tranzycie oraz pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
Na granicy musisz okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, której posiadanie powinieneś wykazać przy wjeździe wynosi 25 USD. Podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa uiszczana przy wyjeździe (30 USD od osoby). Nie ma obowiązku meldunkowego przy pobytach do 90 dni. Jeżeli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak, w formie zgody potwierdzonej notarialnie.
- Zasady pobytu
Po upływie 90 dni musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt lub o specjalne zezwolenie pobytowe. O zezwolenie na pobyt musisz ubiegać się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości Hondurasu, a w przypadku specjalnych zezwoleń pobytowych - za pośrednictwem prawnika w biurach Narodowego Instytutu Migracji (Instituto Nacional de Migración).
Ubezpieczenie
Posiadanie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe. Zalecamy jednak wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.
Zdrowie
Rząd Hondurasu w czerwcu 2019 r. ogłosił alarm dotyczący epidemii dengi, która zazwyczaj w stopniu nasilonym pojawia się w okresie od maja do października (pora deszczowa). Najbardziej dotknięte obszary koncentrują się na północy kraju, głównie w departamentach Cortés, Yoro, Olancho i Santa Bárbara (region północno-wschodni). Używaj środków ochrony osobistej, takich jak moskitiery, odzież z długimi rękawami, repelenty które posiadają w swym składzie DEET, rozpylacze i środki odstraszające komary. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy grypopodobne.
Honduras wymaga okazania certyfikatu szczepienia przeciw żółtej febrze od osób powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (np. w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Gujanie, Panamie, Peru, Surinamie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli, a także w większości krajów afrykańskich). Kartę szczepienia musisz również przedstawić jeżeli podróżujesz w tranzycie trwającym dłużej niż 12 godzin. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W roku 2015 i 2016 zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Unikaj picia wody nieprzegotowanej. Zalecamy picie wody wyłącznie butelkowanej, kupionej w sklepach. Płatna opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych.
Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Hondurasie.
Informacje dla kierowców
Unikaj podróżowania w nocy. Nie możesz posługiwać się polskim prawem jazdy, przy wjeździe poproś o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów, które otrzymasz na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Jeżeli posiadasz kartę kredytową, możesz wynająć samochód.
Cło
Jeżeli przewozisz kwotę wyższą niż 10 000 USD w gotówce lub jej równowartość w innych walutach, musisz zgłosić ten fakt właściwemu organowi.
Władze Hondurasu zabraniają wwożenia broni, a także substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub integralności fizycznej oraz życiu ludzi. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej. Aby chronić bioróżnorodność kraju, wywóz ptaków egzotycznych, piór oraz ogólnie flory i fauny jest nielegalny.
W Hondurasie obowiązuje 12% podatek od usług i towarów oraz 15% na art. alkoholowe i tytoniowe.
Przepisy prawne
Sprzedaż i posiadanie narkotyków są surowo karane.
Przydatne informacje
W miejscach turystycznych przy dokonywaniu płatności akceptowany jest dolar amerykański. W Hondurasie jest mało kantorów, a wiele banków, które wymieniają waluty, wymaga od klienta posiadania konta bankowego w tej instytucji. Karty Visa, MasterCard i American Express są ogólnie akceptowane w hotelach, restauracjach i galeriach handlowych. Istnieje szeroka sieć bankomatów.
W Tegucigalpie i San Pedro Sula funkcjonuje aplikacja telefoniczna Uber umożliwiająca zamawianie prywatnych przejazdów. W San Pedro Sula również działają różowe taksówki ze specjalnymi środkami bezpieczeństwa (satelitarnym systemem pozycjonowania) prowadzone przez kobiety i wyłącznie dla użytku kobiet.
Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.