W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Panama

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne w rejony prowincji Darien oraz do miasta Colon ze względu na dużą przestępczość. W Panamie mogą występować trzęsienia ziemi, huragany, tsunami, szczególnie w północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Kostaryką. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport lub paszport tymczasowy przy wjeździe musi być ważny minimum 6 miesięcy dla turystów i 3 miesiące dla rezydentów.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

W Panamie możesz przebywać do 3 miesięcy bez wizy.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Każdy przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania biletu powrotnego lub na kontynuowanie podróży oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, możesz okazać kartę kredytową). Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Jeżeli byłeś karany, panamska służba migracyjna może odmówić wjazdu do kraju.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Przy wjeździe oraz wyjeździe służby migracyjne zazwyczaj wymagają okazania pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka potwierdzonej przez notariusza, a także kopii paszportów rodziców/opiekunów prawnych, dlatego zawsze miej ze sobą pisemną zgodę notarialną rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka. Zgoda może być sporządzona w języku angielskim lub hiszpańskim.

  1. Zasady pobytu

 Nie ma obowiązku meldunkowego. Po 90 dniach pobytu musisz wyjechać z kraju lub złożyć wniosek o przedłużenie pobytu.

Ubezpieczenie

W Panamie nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej MSZ zaleca wykupienie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub musisz pilnie skorzystać z usługi medycznej, natychmiast powiadom ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w razie potrzeby hospitalizacji wskazać szpital z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Zdrowie

Panama nie wymaga obowiązkowych szczepień od podróżujących z Polski do Panamy, jednak, jeżeli podróżujesz z kontynentu afrykańskiego lub z Brazylii musisz przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają, aby osoby podróżujące z Panamy posiadały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

W prowincjach północno-zachodnich Panamy, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi - chorób przenoszonych przez komary. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Przestrzegaj zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (przede wszystkim zalecenie to dotyczy kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę).

Wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 200 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD, a wizyta na pogotowiu – od $70 do $1000. Poziom usług medycznych w stolicy utrzymuje się na dobrym poziomie, w pozostałych miejscowościach ich jakość jest niska. Lekarstwa są bardzo drogie. Jeśli podlegasz stałemu leczeniu, zalecamy przywiezienie leków z Polski.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Panamie. Dotyczyć to może szczególnie niektórych leków psychotropowych wydawanych na receptę, ale również leków homeopatycznych na bazie ekstraktów z konopi. Te ostatnie, uzyskały wprawdzie zezwolenie  rządu panamskiego na obrót, ale nie zalecamy wwozu do Panamy tego typu ekstraktów, gdyż sprzedaż i dystrybucja leczniczych i terapeutycznych preparatów na bazie konopi w Panamie może być prowadzona wyłącznie przez licencjonowane podmioty.

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Panamie.

Jeśli potrzebujesz leków, które wymagają podania w postaci zastrzyków, ważne jest, aby mieć pod ręką receptę lekarza, na wypadek dodatkowych pytań ze strony służby celnej. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z usługi pielęgniarskiej w celu podania zastrzyku, również będziesz musiał okazać receptę.

Możesz poprosić Ambasadę Panamy w Warszawie o przesłanie szczegółowych informacji dotyczącej wwozu konkretnego leku.

 

Informacje dla kierowców

Polskim prawem jazdy możesz legalnie posługiwać się do 3 miesięcy od momentu przekroczenia granicy (zawsze posiadaj przy sobie przynajmniej kopię strony paszportu z danymi osobowymi oraz kopię strony z pieczątką wjazdową w celu uniknięcia problemów przy kontroli policyjnej). Po tym okresie musisz wyrobić panamskie prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg oraz duże natężenie ruchu (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Obywatele Panamy mają obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego, ale zazwyczaj opłacają tak niską składkę, że nie pokryje ono wszystkich szkód. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka.

Możesz wynająć samochód posiadając kartę kredytową.

Między Panamą a Kolumbią nie ma połączenia drogowego.

Cło

Masz prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty zadeklarujesz w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Unikaj jednak wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić cię na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty masz prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz urządzenia elektroniczne używane na potrzeby własne (np. tylko jeden laptop na osobę). W Panamie obowiązuje 7-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, 10% na alkohole, 15% na wyroby tytoniowe. Podatek ten nie jest zwracany turystom.

Przepisy prawne

Posiadanie, przemyt, produkcja i handel narkotykami są bardzo surowo karane. Posiadanie nawet drobnej ilości narkotyków grozi 15-letnim więzieniem. Samo przebywanie w towarzystwie osoby posidającej nielegalne substancje jest podstawą do aresztowania. Należy uważać na osoby, które mogą próbować wykorzystać turystów do przemytu narkotyków. Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na propozycję przewiezienia do Polski paczek niewiadomego pochodzenia.

Przydatne informacje

W Panamie sprawnie funkcjonuje sieć Metrobusów oraz dwie linie metra. Użytkowanie ich wymaga posidania karty, którą  możesz zakupić i doładować na każdej stacji metra. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy ani informacji o częstotliwości przyjazdu autobusów. Z trasą autobusów oraz ich najbliższym przyjazdem zapoznasz się pobierając aplikację na telefon „Mi Bus Panama”.

Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Każdorazowo negocjuj cenę za przejazd. Zalecamy korzystanie z usług przewoźników typu Uber ze względu na nowszą flotę, z góry ustalone, często niższe, ceny, a także bezpieczeństwo.

Walutą oficjalną Panamy jest balboa, ale w obrocie używany jest dolar amerykański. W mieście Panama praktycznie wszędzie zapłacisz kartą debetową i kredytową Visa oraz MasterCard, oraz w większych miasteczkach, hotelach,  restauracjach, supermarketach i stacjach benzynowych. Musisz posiadać gotówkę podczas wypraw w odleglejsze miejsca (w szczególności na Archipelag San Blas, Bocas del Toro, plaże w małych miasteczkach typu Santa Catalina czy Playa Venado). W małych miejscowościach zazwyczaj nie ma bankomatów, a większość punktów usługowych wymaga płatności gotówką. Płacąc kartą zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu tożsamości w celu potwierdzenia własności karty. Wypłaty gotówki z bankomatów ograniczone są do kwoty 500 USD, a transakcja taka obciążona jest zazwyczaj opłatą w wys. 5,35 USD, niezależnie od dodatkowej opłaty polskiego banku. 

System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami polskimi.

Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}