W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Salwador

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ameryka Środkowa to jedna z najbardziej niebezpiecznych części świata. W międzynarodowych statystykach zabójstw kraje regionu zajmują pierwsze miejsca. Nawet w uważanych za bezpieczniejsze państwach regionu z roku na rok zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną systematycznie rośnie.

Biorąc powyższe pod uwagę, w całym regionie zaleca się rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach.

Podczas pobytu zalecane jest zachowanie następujących środków ostrożności:

- nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy a resztę zostawiać w hotelowym depozycie / sejfie;

- mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;

- nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;

- wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;

- unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;

- mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Panamie i do konsulów honorowych.

Salwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub huraganu są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/katastrofy-naturalne.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • paszport - TAK
  • paszport tymaczsowy - TAK
  • dowód osobisty - NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Na granicy musisz okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

Jeżeli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Dzieci które nie podróżują z obojgiem rodziców, potrzebują pisemnej zgody dla drugiego rodzica lub opiekuna(-ów), poświadczonej notarialnie.

Zasady pobytu

Po 90 dniach pobytu istnieje możliwość przedłużenia go o kolejne 90 dni, po wcześniejszym rozpatrzeniu wniosku przez Generalną Dyrekcję ds. Migracji i Imigracji. Możliwość ta nie dotyczy przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy.

Turysta powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu lub posiadać kartę kredytową. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży. Podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 30 USD. Opłata za przekraczanie granicy lądowej wynosi ok. 3 USD.

Formularz meldunkowy wypełnisz przy wjeździe na granicy.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Polisy wybranych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane.

Zdrowie

Władze Salwadoru wymagają okazania karty szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje. Obowiązek ten dotyczy również tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

Nie jest obowiązkowe posiadanie innego rodzaju szczepień. Zalecane jest jednak stosowanie zwyczajowej dla tej strefy klimatycznej ostrożności.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka medyczna dostępna jest w miastach. Koszt wizyty lekarskiej: 30-40 USD. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 50 USD (w prywatnym 200–300 USD).

Nie należy pić nieprzegotowanej wody.

Jeżeli podróżujesz do Salwadoru z tabletkami nasennymi na receptę, lekami na ADHD lub silnymi środkami przeciwbólowymi (np. z grupy opioidowych lub podobnych), aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), weź ze sobą przetłumaczone na język angielski lub język hiszpański, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Salwadorze.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe, przy pobytach nie przekraczających 90 dni honorowane jest polskie prawo jazdy.

Cło

Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. W przypadku przewożenia kwoty wyższej niż 10 000 USD w gotówce lub równowartości w innych walutach, fakt ten należy zgłosić właściwemu organowi. Jeśli Twój bagaż zawiera przedmioty, których nie można uznać za rzeczy osobiste, powinieneś udać się do strefy kontroli bagażu.

Zabroniony jest wwóz broni palnej, gazu łzawiącego i gazu pieprzowego.

Zakazany jest również wwóz owoców, warzyw, miodu, jajek, mięsa, nabiału oraz roślin z innych krajów.

W Salwadorze obowiązuje 13% podatek od usług i towarów.

Przepisy prawne

Przydatne informacje

Transferów bankowych można dokonywać za pośrednictwem znanych banków międzynarodowych.

Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej). Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

Należy unikać komentarzy na temat polityki wewnętrznej kraju.

W Salwadorze funkcjonują aplikacje telefoniczne: Uber, Better Ride i Vamos umożliwiające zamawianie prywatnych przejazdów (z flotą samochodową dostępną głównie w obrębie stolicy).

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}