Powrót

13 kwietnia 2026 - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

09.04.2026

Na grafice widnieje napis „Katyń 1940” dużą, białą czcionką na tle w odcieniach brunatnego brązu. W tle widać zarysy ziemi i rozrzuconych polskich guzików wojskowych z orłem w koronie – symbol Wojska Polskiego. W lewym górnym rogu znajduje się logo Instytutu Pamięci Narodowej z napisem: „INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ”. Obraz ma charakter upamiętniający i odnosi się do Zbrodni Katyńskiej – masowego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich) na Polskę 17 września 1939 roku. Wcześniej byli oni więzieni w Obozach Specjalnych NKWD – w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach i obozach NKWD na terenie Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Historycy szacują liczbę ofiar zbrodni, określanej dziś mianem „Zbrodni Katyńskiej”, na co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczypospolitej.

Obchody rocznicy

Z okazji zbliżającej się rocznicy Zbrodni Katyńskiej w PLSP w Lublinie zostały przygotowane okolicznościowe gazetki w dolnym holu i w bibliotece.

17 kwietnia 2026 roku (piątek) w szkolnej auli odbędzie się okolicznościowe spotkanie ze świadkiem historii P. Konstantym Siemionowem.

Materiały

86. rocznica Zbrodni Katyńskiej – działania IPN w 2026 roku
{"register":{"columns":[]}}