W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja - najczęściej zadawane pytania

15.11.2023

Logo plsp otoczone znakami zapytania różnej wielkości

 

Czy szkoła uczestniczy w elektronicznym systemie rekrutacji?

Nie, PLSP nie znajduje się na liście szkół biorących udział w elektronicznym systemie rekrutacji. Jesteśmy szkołą, dla której organem prowadzącym jest minister właściwy ds. kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

Ile zostanie utworzonych klas pierwszych?

Będą to dwie klasy, każda po 27 osób. W każdej klasie będą realizowane dwie specjalizacje.

Ile lat trwa nauka?

Cykl nauczania trwa pięć lat, czyli o jeden rok dłużej niż w liceum ogólnokształcącym. Wynika to z faktu, że poza programem liceum ogólnokształcącego realizowany jest jednocześnie program z zakresu zajęć edukacyjnych artystycznych.

Jakie przedmioty realizują uczniowie?

Uczniowie uczą się wszystkich przedmiotów przypisanych dla liceum ogólnokształcącego oraz przedmiotów artystycznych. 

W zakresie przedmiotów ogólnokształcących na poziomie rozszerzonym realizowane są język angielski oraz historia sztuki. Drugim językiem obcym jest język niemiecki.

W zakresie przedmiotów artystycznych w planie lekcji znajdują się: rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu, projektowanie multimedialne, podstawy projektowania, historia sztuki oraz przedmiot główny - specjalizacyjny.

Jakie są w szkole specjalności/specjalizacje?

W szkole realizowane są cztery specjalizacje. Są to:

PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI  

Na specjalizacji “Projektowanie Przestrzeni” nauczysz się projektować zarówno proste wnętrza, jak i wystawy. Będziesz miał okazję do stworzenia pokoju swoich marzeń, ciekawego projektu mebla lub lampy. Dowiesz się, jak prawidłowo zaprojektować wnętrze, wykonać własnoręcznie makietę i zrobić projekt w programie komputerowym. Nauczysz się, jak zaplanować, opracować i przedstawić projekt (w postaci rysunków technicznych, wizualizacji, makiet i modeli wykonanych w skali) tak, aby idealnie oddawał twoją wizję. Pracownia Projektowania Przestrzeni to świetne miejsce, w którym będziesz miał okazję stać się prawdziwym projektantem!  

 

REALIZACJE INTERMEDIALNE  

Jeśli lubisz robić zdjęcia, kręcić filmy, a także tworzyć animacje, to ta specjalizacja jest dla Ciebie! Nauczysz się, jak tworzyć interesujące projekty w ramach każdej z wymienionych dziedzin. Będziesz mieć okazję zapoznać się i eksperymentować z różnymi formami sztuki multimedialnej. Opanujesz wiedzę, jak samodzielnie i świadomie wykorzystywać dostępne narzędzia, takie jak aparaty cyfrowe wraz z oprogramowaniem z pakietu Adobe. Dowiesz się, jak przygotować stworzone wcześniej projekty do publikacji, aby zrealizowane prace można było zobaczyć w przestrzeni internetu, telewizji lub w innych mediach. 

  

TECHNIKI RZEŹBIARSKIE 

Jeśli uwielbiasz pracować z trójwymiarowymi formami i materiałami, ta specjalizacja może Cię zainteresować. Na specjalizacji "Techniki Rzeźbiarskie" nauczysz się, jak tworzyć rzeźby z różnych materiałów, takich jak glina, gips, drewno. Będziesz wykonywał ćwiczenia artystyczne pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela w profesjonalnej pracowni rzeźbiarskiej, które przygotują Cię do realizacji własnych dzieł sztuki. Tworzenie rzeźb to świetny sposób na rozwijanie swojej kreatywności i zdolności manualnych. W trakcie zajęć warsztatowych dowiesz się, jak używać różnych narzędzi i technik, aby w sposób bezpieczny i ciekawy zrealizować swoje pomysły. Będziesz też uczyć się o nowoczesnych sposobach robienia rzeźb, na przykład używając komputerów z programem do rzeźby cyfrowej oraz drukarek 3D. W trakcie ćwiczeń nauczysz się też, jak projektować rzeźby i inne formy przestrzenne, aby były ciekawe i oryginalne. Nauka w pracowni rzeźby to wspaniała zabawa, a przy okazji trening wielu nowych umiejętności. 

  

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE To przedmiot specjalizacyjny, na którym poznasz specyfikę projektowania plakatów, znaków graficznych (logo), będziesz tworzyć identyfikacje wizualne i reklamy. Poznasz zasady typografii (nauki o literze), kompozycji oraz przede wszystkim ukształtujesz swoje myślenie wyrażane obrazem. Nauczysz się posługiwać klasycznymi technikami graficznymi oraz programami do grafiki komputerowej i dowiesz się, jak zrozumiale operować językiem plastycznym (wizualnym). To przedmiot, gdzie sztuka spotyka się z szeroką wiedzą. 

 

Jakie są różnice w zakresie realizowanych przedmiotów dla uczniów realizujących odmienne specjalizacje/specjalności?

Jedyną różnicą w zakresie przedmiotów, które realizują uczniowie, jest przedmiot specjalizacyjny. Wszystkie pozostałe są takie same, niezależnie od specjalizacji.

Kiedy i jakie należy złożyć dokumenty, aby wziąć udział w rekrutacji?

Należy złożyć wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami (m.in. zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy VIII szkoły podstawowej lub klasy szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne na poziomie klasy VIII szkoły podstawowej, zaświadczenie lekarskie oraz inne załączniki, o których mowa w harmonogramie rekrutacji).

Wniosek jest do pobrania na stronie szkoły. 

W każdej klasie realizowane są dwie specjalizacje. Kandydat składa tylko 1 wniosek (do klasy A lub klasy B). Nauka specjalizacji rozpoczyna się w drugiej klasie. O przydziale wybranej specjalizacji w ramach przypisanej klasy decydują predyspozycje ucznia, oceny i frekwencja uzyskane w klasie pierwszej (pierwszeństwo w wyborze mają uczniowie, którzy otrzymali wyższy wynik w zakresie ocen przedmiotowych, oceny zachowania oraz w zakresie frekwencji). 

Kiedy odbywają się egzaminy wstępne?

Termin egzaminów wstępnych ogłaszany jest w harmonogramie rekrutacji na dany rok szkolny.

Na czym polega egzamin? Z jakich części się składa i ile czasu trwa?

Egzamin składa się z dwóch części. 

Część praktyczna trwa 4 godziny zegarowe, w trakcie których kandydaci wykonują 3 prace: jedną z rysunku, jedną z malarstwa i jedną z kompozycji przestrzennej (rzeźby) - tematy ogłaszane są przez komisję bezpośrednio przed przystąpieniem do egzaminu. W trakcie trwania części praktycznej egzaminu kandydat sam decyduje, ile czasu poświęci na każdą z prac. Kolejność wykonania prac jest dowolna.

Egzamin ustny obejmuje zagadnienia zw. z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.Część ustna egzaminu trwa do kilkunastu minut.

Co trzeba przynieść na egzamin praktyczny?

Do wykonania pracy rysunkowej: blok techniczny gramatura 100-180, format A3, narzędzia graficzne: ołówki o twardości od 2B do 5B, gumka do wycierania, temperówka.

Do wykonania pracy malarskiej: blok techniczny gramatura 100-180, format A3, farby wodne: plakatowe /gwasze/ lub tempera, pędzle szczeciniaki lub nylonowe, naczynie na wodę, paleta do mieszania farb (np. kawałek tektury).

Do wykonania kompozycji przestrzennej: plastelina około 1 kg (jednobarwna) plus narzędzia do modelowania w plastelinie, sztywna podkładka pod rzeźbę, format 20 x 20 cm(np. tektura 3 mm, cienka sklejka lub inny materiał spełniający wymogi formatu i sztywności).
Dopuszczalne jest zastosowanie konstrukcji wewnętrznej w rzeźbie za pomocą drutu lub cienkich patyczków.

Czy wynik egzaminu ósmoklasisty / oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, mają wpływ na wynik rekrutacji?

Zgodnie z przepisami prawa, na I etapie rekrutacji o zakwalifikowaniu się do pierwszej klasy LSP decyduje suma punktów uzyskanych w trakcie egzaminu wstępnego. Z każdej części egzaminu można uzyskać 25 punktów (rysunek, malarstwo, rzeźba, część ustna), a więc kandydat może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Lista osób zakwalifikowanych zawiera nazwiska kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Czy na egzamin należy przynieść teczkę z pracami?

Nie. Zgodnie z przepisami prawa, o przyjęciu do szkoły decyduje osiągnięty wynik egzaminu wstępnego.

Czy szkoła prowadzi kursy przygotowujące do egzaminu?

Szkoła nie prowadzi kursu. Można jednak skorzystać z dwóch konsultacji. W ich trakcie kandydaci wykonują prace plastyczne, które są następnie omawiane, co daje możliwość sprawdzenia swoich możliwości i predyspozycji do nauki w szkole plastycznej. Na takie spotkanie można i warto przynieść prace wykonane wcześniej. Efektem konsultacji przedegzaminacyjnej jest informacja dot. kierunku rozwoju w przygotowaniu do egzaminu wstępnego.

Informacje nt. konsultacji oraz zapisów znajdują się tutaj Konsultacje dla kandydatów - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie

Czy w szkole odbywa się inny, poza maturalnym, egzamin?

Nauka w zakresie przedmiotów artystycznych kończy się egzaminem dyplomowym, który składa się z części teoretycznej (historia sztuki) oraz praktycznej (w tej części należy wykonać dwie prace: jedną z zakresu specjalizacji, drugą z zakresu rysunku albo malarstwa, albo rzeźby).

Absolwent, który zda egzamin dyplomowy, otrzymuje tytuł plastyka (symbol cyfrowy 343204).

Czy obcokrajowcy płacą za naukę?

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (tekst jedn. Dz.U. 2023, poz. 2301) oraz w Zarządzeniu Nr 6/2020 Dyrektora CEA z dnia 7 lutego 2020 r. w sprawie wysokości opłat za korzystanie z nauki w publicznych szkołach artystycznych przez osoby niebędące obywatelami polskimi.

 

{"register":{"columns":[]}}