W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia budynku

Na zdjęciu znajduje się archiwalna fotografia budynku szkoły "Maraton". Fotografia czarno-biała. Na pierwszym planie znajduje się ogrodzenie częściowo wykonane z siatki stalowej. Po prawej stronie usytuowane są wysokie drzewa. Fotografia wykonana jest w zimie. Wokół budynku i na dachy zalega ścieg. Na drugim planie znajduje się czterokondygnacyjny budynek z oknami i balkonami zakończony spadzistym dachem.

Pensjonat "Maraton" został wybudowany w 1922 roku przez Wojciecha Rozmusa, ojca Aleksandra Rozmusa (1901-1986) wybitnego narciarza, olimpijczyka z Sankt Moritz w 1928 r. Ten 100-letni budynek ma za sobą wyjątkowo ciekawą i burzliwą historię. W czasie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1939 r. mieszkały tutaj największe gwiazdy sportów zimowych, a w okresie okupacji Niemcy utworzyli w gmachu pensjonatu zakopiański sztab Wermachtu.

Po wojnie mieściły się w tym budynku kolejne instytucje oświatowe: Studium Pedagogiczne, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Karola Szymanowskiego i Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera.

28 stycznia 2022 roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem pozyskało dodatkowy obiekt, "Maraton"- budynek byłego Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera przy ul. Sienkiewicza 27 w Zakopanem.

Budynek został zakupiony od Gminy Miasta Zakopane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego na rzecz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem za kwotę 11.983.000,00 zł.

Zakupiony budynek posiada przestronne sale dydaktyczne, szereg pomieszczeń nadających się do realizacji i prezentowania prac artystycznych, organizacji stołówki, internatu, biur dla pracowników administracyjnych. Wielkim atutem jest też hala sportowa, wielofunkcyjne boisko sportowe oraz parking.

Starania Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem dotyczące pozyskania budynku dawnego Gimnazjum nr 2 w Zakopanem, chęć uruchomienia nowych specjalizacji artystycznych, w tym: tkaniny artystycznej, projektowania ubioru oraz stworzenia w przyszłości Tatrzańskiego Centrum Plenerowego wszystkich szkół artystycznych w Polsce spotkało się z przychylnością Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - organu prowadzącego szkołę, władz Miasta Zakopanego, Powiatu Tatrzańskiego, środowiska twórczego i przyjaciół szkoły.

Jesteśmy przekonani, że dalsze losy tego budynku trwale związane będą z działalnością edukacyjną i artystyczną Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}