W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kazimierz Fajkosz

Dyrektor Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, w latach: 1961-1973.

KAZIMIERZ FAJKOSZ, ur. 19.12.1919 r. w Krynicy-Zdroju

Artysta, rzeźbiarz, ceramik - zakopiańczyk.

W roku 1937 ukończył Zakopiańską Szkołę Przemysłu Drzewnego, równocześnie praktykował w pracowni ceramicznej Stanisława Gąsienicy-Sobczaka, wykonując i szkliwiąc małe formy rzeźbiarskie. W 1949 roku ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Rzeźby w pracowni prof. Ksawerego Dunikowskiego. Po studiach powrócił do Zakopanego, z którym od lat międzywojennych związana była jego rodzina. Był jednym z założycieli Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych "Cepelia". Od 1952 roku uczył w Liceum Technik Plastycznych (obecnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych), w którym w latach 1961-1973 był dyrektorem szkoły. Zajmował się przede wszystkim ceramiką artystyczną. Przyjaźnił się i współpracował z Haliną i Romanem Husarskimi, twórcami piropiktury -  nowej techniki ceramicznej.

Ceramika Kazimierza Fajkosza znajduje się m.in. w: Zakopiańskim Domu Turysty (obecnie "ARIES"), hotelu "GIEWONT" (obecnie "RESERVED"), restauracji "KUŹNICE", restauracji "WIERCHY" (południowa elewacja), zamek w Pieskowej Skale (rekonstrukcja kafli ceramicznych pieca, rzeźba ceramiczna "DZIECI ŚWIATA" - nagroda ARSENAŁ 56).

Podczas dwunastoletniego kierowania szkołą  zorganizował i uruchomił pracownię ceramiczną, rozszerzając dział rzeźby o nową technikę. Wykonano wtedy duży fryz dekoracyjny - fasada budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod kierunkiem nauczycieli: Antoniego Rząsy, Antoniego Grabowskiego, Zygmunta Piekacza, Witolda Dudziaka projektowali i wykonywali rzeźbione meble, siedziska będące często wyposażeniem instytucji miejskich. Uczniowie opiekowali się zabytkowym Cmentarzem na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Kazimierz Fajkosz był założycielem Galerii Sztuki "PEGAZ" mieszczącej się w Domu Turysty. Był członkiem i prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w wystawach zakopiańskiego ZPAP -  "Salon Marcowy", "Salon Lutowy" i innych.

Kazimierz Fajkosz zmarł w wieku osiemdziesięciu lat 4 czerwca 1999 roku.

Opracowała: Agnieszka Fajkosz

{"register":{"columns":[]}}