Spotkanie projektowe Erasmus+ w naszej szkole: Tydzień sztuki i zrównoważonego rozwoju
24.04.2025
W dniach od 17 do 21 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach projektu Three Voices in Green (Trzy głosy w zieleni). Gościliśmy uczniów i nauczycieli z Czech i Słowacji. Cały program koncentrował się na połączeniu sztuk plastycznych z ideą zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Dzień pierwszy: Zwiedzanie naszej szkoły
W poniedziałek przywitaliśmy uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Projekt rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania naszej szkoły.
Mokulito: Sztuka inspirowana górami
W ciągu następnych dwóch dni odbywały się warsztaty artystyczne zatytuowane "Z miłości do Tatr", poświęcone technice mokulito - ekologicznej metodzie druku wykorzystującej drewniane płyty. Warsztaty prowadziły nasze nauczycielki Technik Graficznych, Wiktoria Kowalczyk-Szlaga i Magdalena Wanat-Drobisz. Motywy powstałych prac były inspirowane przyrodą Tatr. Mokulito to nie tylko ekologiczna alternatywa - technika ta pozwala na przeniesienie unikalnej struktury drewna bezpośrednio do dzieła sztuki.
Nauczyciele wzięli również udział w warsztacie poświęconym wymianie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonej sztuki, z udziałem lokalnych artystów oraz innych nauczycieli z regionu.
Artyści i zrównoważony rozwój: prezentacje uczniów
Trzeci dzień mobilności poświęcony był prezentacjom uczniów, którzy przedstawili wyniki pracy w ramach aktywności eTwinning Artists and Sustainability. Dziewięcioro uczniów z Czech, Słowacji i Polski zaprezentowało sylwetki artystów, których twórczość porusza tematykę zrównoważonego rozwoju. Prezentacje pokazały, w jaki sposób sztuka może odzwierciedlać relację człowieka z naturą i stać się narzędziem zmiany społecznej.
Tatry jako inspiracja i wezwanie do ochrony przyrody
Tego samego dnia odbył się motywacyjny spacer Doliną Strążyską, połączony z prelekcją na temat fauny i flory Tatr. Odwiedziliśmy także Muzeum Tatrzańskie, gdzie poznaliśmy lokalne ekosystemy oraz gatunki chronione. Proces twórczy został tym samym bezpośrednio powiązany z naturą.
Tradycyjny druk i historia
W czwartek udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Druku w Nowym Targu. Po wykładzie na temat historii druku i technik wykorzystujących drewno, uczniowie mogli sami spróbować tworzenia grafik metodą klasycznego druku typograficznego z wykorzystaniem drewnianych czcionek. To doświadczenie przypominało, ze zrównoważony rozwój można realizować także poprzez dawne, niskokosztowne i przyjazne środowisku metody twórcze.
PET filc: Nowe życie plastiku
Ostatni dzień mobilności poświęcony był nowoczesnym materiałom zrównoważonym. Podczas wykładu na temat PET filcu - materiału tekstylnego wykonanego z recyklingowanych plastikowych butelek - uczniowie dowiedzieli się, jak odpady mogą zostać przekształcone w pełnowartościowy i estetyczny surowiec. Następnie odbyły się warsztaty projektowe, podczas których uczniowie zaprojektowali i wykonali abażury do lamp właśnie z PET filcu. To działanie pokazało, że projektowanie z materiałów recyklingowych może być nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i inspirujące. Warsztaty zostały poprowadzone przez naszych nauczycieli Meblarstwa Artystycznego, Magdalenę Bilczewską-Wiśniewską i Wojciecha Bachledę-Dorcarz.
Finałowa wystawa i certyfikaty
Cały dzień zakończyła uroczysta wystawa w naszej szkole. Zaprezentowano prace stworzone techniką mokulito, odbitki kompozycji wykonanych z drewnianych czcionek z muzealnego warsztatu oraz projekty designerskie wykonane z PET filcu. Odwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć, jak róznorodne podejścia artystyczne - od tradycyjnej grafiki po nowoczesny design - mogą odnosić się do tematu zrównoważonego rozwoju. Mokulito podkreśliło relację między człowiekiem a naturalnym materiałem, druk z drewnianych czcionek ukazał wartość pracy ręcznej i dziedzictwo rzemiosła drukarskiego, a projekty z PET filcu dowiodły, że również design oparty na recyklingu może osiągać wysoki poziom estetyczny.
Na zakończenie mobilności wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty i podzielili się swoimi wrażeniami oraz doświadczeniami. Tydzień w Zakopanem połączył tradycję z innowacją, sztukę ze zrównoważonym podejściem młodych artystów z trzech krajów.
Więcej o projekcie można przeczytać na jego stronie internetowej: https://www.tvig.eu/. Śledźcie nas również na Instagramie: https://www.instagram.com/threevoicesingreen/ i Facebooku: https://www.facebook.com/threevoicesingreen.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Więcej informacji o progarmie Erasmus+: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/ , https://erasmusplus.org.pl/ , https://www.dzs.cz/program/erasmus.