Powrót

Komunikat w sprawie przemytu z terytorium Republiki Białorusi drogą powietrzną papierosów bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy

22.07.2026

Śledztwo dotyczące ujawnienia papierosów bez polskich znaków akcyzy

Prokuratura Rejonowa w Sokółce nadzoruje prowadzone przez Placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy śledztwo o sygn. 4007-0.Ds.1341.2026, które zostało wszczęte w dniu 17 lipca 2026 roku w sprawie o czyn m. in. z art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

W toku postępowania zatrzymano trzech obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz dwóch obywateli Białorusi.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono łącznie 6 zarzutów polegających na sprowadzeniu z Republiki Białorusi na terytorium Unii Europejskiej, drogą powietrzną przy wykorzystaniu balonów meteorologicznych, łącznie 14.500 paczek papierosów nieoznaczonych znakami akcyzy, które to działania pozwalają Republice Białorusi na zróżnicowanie źródeł jej przychodów, a tym samym udział w agresji Rosji wobec Ukrainy, w tym w celu wprowadzenia ich do obrotu, wbrew zakazom, o których mowa w art. 7c ust. 1 i 4 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych sprowadzenia wyrobów tytoniowych zawierających środki aromatyzujące w postaci 2500 paczek papierosów, tj. o czyn z art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego w zb. z art. 12c pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w zb. z art. 212 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze oraz sprowadzenia drogą powietrzną przy wykorzystaniu balonów meteorologicznych, łącznie 12000 paczek papierosów nieoznaczonych znakami akcyzy w postaci papierosów armeńskich wbrew zakazom, o których mowa w art. 7c ust. 1 i 4 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych sprowadzenia wyrobów tytoniowych zawierających środki aromatyzujące w postaci 2500 paczek papierosów, tj. o czyn z art. 12c pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w zb. z art. 212 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Nadto, podejrzanym przedstawiono zarzuty związane z uchylaniem się od opodatkowania i nieujawnieniem przedmiotu opodatkowania organom celnym.

Wobec wszystkich podejrzanych Sąd Rejonowy w Sokółce II Wydział Karny w dniu 18 lipca 2026 roku zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne czynności zmierzające do ustalenia innych osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

 

                                                                                                                                                                                                                                   Prokurator Rejonowy

                                                                                                                                                                                                                              Ewa Nowicka - Sztachelska

{"register":{"columns":[]}}