Powrót

Komunikat w sprawie przemytu z terytorium Republiki Białorusi drogą powietrzną papierosów różnych marek bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy

04.02.2026

Komunikat w sprawie przemytu z terytorium Republiki Białorusi drogą powietrzną papierosów różnych marek bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy.

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce nadzoruje, prowadzone przez Placówkę Straży Granicznej w Narewce, śledztwo o sygn. akt 4005-0.Ds.70.2026, które zostało wszczęte w dniu 29 stycznia 2026 roku w sprawie o czyn m.in. z art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

W toku dotychczasowego śledztwa zatrzymano dwóch obywateli Republiki Białorusi, którym przedstawiono zarzuty sprowadzenia z Republiki Białorusi na terytorium Unii Europejskiej, drogą powietrzną przy wykorzystaniu balonów meteorologicznych, 3997 paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, które to działania pozwalają Republice Białorusi na zróżnicowanie źródeł jej przychodów, a tym samym udział w agresji Rosji wobec Ukrainy, tj. o czyn z art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Nadto, mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z uchylaniem się od opodatkowania i nieujawnieniem przedmiotu opodatkowania organom celnym, czym zrealizowali znamiona czynów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Wobec obywateli Republiki Białorusi Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne czynności zmierzające do ustalenia innych osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

Prokurator Rejonowy
w Hajnówce
Marek Dąbrowski
{"register":{"columns":[]}}