Śledztwo w sprawie kradzieży bydła na Podlasiu
12.03.2026
Prokuratura Rejonowa w Białymstoku prowadzi śledztwo o sygn. 4001-0 Ds. 3003.2025 w sprawie usiłowania kradzieży rozbójniczej bydła oraz kradzieży bydła ze wsi położonych w powiecie białostockim oraz bielskim, tj. o czyn z art. 13§1 kk w zw. z art. 281 kk w zw. z art. 11§2 kk.
W grudniu 2025 r. funkcjonariusze z Komisariatu Policji Łapach zatrzymali dwóch mężczyzn zaangażowanych w przestępczy proceder. Wobec jednego z podejrzanych, który będzie odpowiadał za przestępstwa w warunkach powrotu do przestępstwa, Sąd na wniosek prokuratora zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy.
Kolejno, zatrzymano odbiorcę skradzionego bydła, u którego zabezpieczono broń palną, amunicję oraz narzędzia przeznaczone do kłusownictwa. Ustalono także dwóch pozostałych mężczyzn podejrzanych o współudział w kradzieży bydła.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.
Za kradzież rozbójniczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, za kradzież i paserstwo – do 5 lat pozbawienia wolności.