W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszt wobec 5 zatrzymanych mężczyzn podejrzanych o handel kradzionymi wyrobiami jubilerskimi

Areszt wobec 5 zatrzymanych mężczyzn podejrzanych o handel kradzionymi wyrobami jubilerskimi.  

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie kradzieży dokonanej w sklepie jubilerskim w CH Auchan.

W toku przedmiotowego śledztwa  funkcjonariusze Wydziału Operacyjno – Śledczego MOSG ustalili, że na terenie Niemiec i Polski działa grupa przestępcza zajmująca się kradzieżami z włamaniem do salonów jubilerskich. Ustalono, że przestępcy taranowali kradzionymi uprzednio pojazdami witryny salonów jubilerskich, skąd zabierali wyroby jubilerskie i luksusowe zegarki, które następnie sprzedawali w Polsce.

W dniu 23 kwietnia 2021 r. funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji z Gdańska weszli na teren posesji położonej niedaleko Tolkmicka (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie dokonali zatrzymania   5 mężczyzn podczas transakcji sprzedaży skradzionych wyrobów jubilerskich. W trakcie przeszukania posesji funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt luksusowych zegarków, znaczne ilości biżuterii  oraz inne wartościowe przedmioty. Ponadto zabezpieczono cztery jednostki broni palnej i gazowej oraz pieniądze  w kwocie 214 tys. złotych i ponad 100 tys. euro. Ustalono również, że część zabezpieczonych przedmiotów została skradziona 20 kwietnia 2021 r. ze sklepu jubilerskiego w Lipsku w Niemczech, gdzie sprawcy dokonali kradzieży  po uprzednim sforsowaniu  witryny salonu jubilerskiego skradzionym samochodem.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku gdzie zostały im przedstawione zarzut popełnienia przestępstwa z art.  291 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., tj. paserstwa w stosunku do  mienia znacznej wartości. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Ponadto trzem zatrzymanym mężczyznom prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa  z art. 263 § 2 k.k.,  tj. nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres 3 miesięcy.

 

Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

 

 

 

Mariusz Duszyński

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku