W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o aktualnym stanie śledztwa prowadzonego przeciwko podejrzanym o wyłudzenie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości

02.12.2025

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku w sprawie wyłudzenia środków z Funduszu Sprawiedliwości.

komunikat

W toku postępowania przygotowawczego funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 3 osoby działające w ramach stowarzyszenia. 
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie prokurator ogłosił im zarzuty, a po wykonaniu czynności procesowych zastosował wobec nich środki zapobiegawcze  – o czym informowaliśmy w komunikacie z  15 października 2025 r. 

Aktualny stan śledztwa 
W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego cały czas gromadzony jest materiał dowodowy. Do tej pory  wykonano szereg czynności procesowych w tym: 
- na polecenie prokuratora  ponownie przeszukano siedzibę stowarzyszenia prowadzącego ośrodki pomocy pokrzywdzonym na terenie województwa pomorskiego, które  korzystały ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości,
-  w wyniku przeszukania zabezpieczono łącznie około 300 segregatorów z dokumentacją, 
- obecnie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku trwają oględziny zabezpieczonych dokumentów, do 2 grudnia 2025 roku dokonano oględziny i przeanalizowano część zabezpieczonej dokumentacji  (w ilości 10 segregatorów), oględziny prowadzone są na bieżąco,  
- 22 października 2025 roku prokurator wydał postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych z zakresu informatyki śledczej celem zbadania 25 telefonów komórkowych, laptopów oraz nośników pamięci, które zostały zabezpieczone  w trakcie  przeszukań  siedziby stowarzyszenia oraz miejsc zamieszkania podejrzanych, 
- cały czas trwają od 18 listopada br. przesłuchania w charakterze świadków osób, które mogą mieć wiedzę o funkcjonowaniu stowarzyszenia  w zakresie dotyczącym wykorzystywania środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości,
- prokurator uzyskał z Najwyższej Izby Kontroli Delegatura  w  Gdańsku dokumentację  dotyczącą  stowarzyszenia,
- uzyskano  dane  z  rachunków  bankowych  oraz dane urzędów skarbowych dotyczące stowarzyszenia oraz podejrzanych.
Ponadto prokurator obecnie realizuje szereg czynności procesowych oraz zaplanował  kolejne czynności procesowe  o których,  z uwagi na dobro śledztwa, nie możemy informować. 

prok. Mariusz Duszyński - Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 
Zachęcam do sprawdzania informacji publikowanych na stronie Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku:
https://www.gov.pl/web/po-gdansk
oraz w serwisie X:
https://x.com/POGDA_GOV_PL

 

{"register":{"columns":[]}}