W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży z włamaniami do salonów jubilerskich

28.09.2023

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 29 osobom biorącym udział w procederze kradzieży z włamaniami do salonów jubilerskich na terenie Polski i Niemiec, w tym wobec 8 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu pod koniec sierpnia 2023 roku.

Temida 3

Zakres zarzutów

Aktem oskarżenia objęto dwie osoby kierujące grupą, którym zarzucono  popełnienie czynu z art. 258 § 1 i 3 k.k. oraz popełnienie w ramach  zorganizowanej  grupy przestępczej czynów zaborów pojazdów,  kradzieży z włamaniami  oraz paserstwa, w tym  w stosunku do mienia znacznej wartości, to jest czynów z art. 289 § 2 k.k., z art. 279 § 1 k.k., z art. 291 § 1 k.k. i z art. 291 § 1 k.k. w zw. z ar. 294 § 1 k.k.    

6 osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, to jest popełnienie czynu z art. 258 § 1 k.k., jak również popełnienie w ramach zorganizowanej  grupy przestępczej  czynów  zaborów pojazdów oraz  kradzieży z włamaniami.

Działający w ramach zorganizowanej  grupy  przestępczej  z  procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

8 osobom objętym aktem oskarżenia zarzucono popełnienie czynów kradzieży z włamaniem,  zaboru pojazdów, udzielenie pomocy do popełnienia do tego typu przestępstw.

Natomiast 12 kolejnym osobom zarzucono popełnienie przestępstw  paserstwa, w tym w stosunku do mienia znacznej wartości. 

Aktem oskarżenia  3  osobom zarzucono  popełnienie  przestępstwa z art. 263 § 2 k.k.,  to jest   nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji. 

Ustalenia  

Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w toku śledztwa dotyczącego kradzieży dokonanej w sklepie jubilerskim w CH Auchan w Gdańsku ustalono, że na terenie Polski i Niemiec działała grupa przestępcza  zajmująca się  kradzieżami  z włamaniem do salonów  jubilerskich. Zamaskowani przestępcy taranowali kradzionymi uprzednio pojazdami witryny salonów jubilerskich, skąd zabierali wyroby jubilerskie i zegarki, w tym luksusowych  marek Rado, Omega, Longines, Aviator, Bretling.

Zrabowane  przedmioty  sprzedawane były paserom na terenie Polski.  

Kradzione pojazdy  służyły sprawcom również  do ucieczki z miejsca przestępstwa. Następnie były porzucane  w stanie uszkodzonym.

Osoby biorące udział w procederze zatrzymywane  były sukcesywnie na terenie województw lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego w wyniku działań funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno- Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej  Policji w Gdańsku.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w kwietniu 2021 roku. Funkcjonariusze  weszli wówczas na teren posesji położonej niedaleko Tolkmicka , gdzie dokonano zatrzymania  5 mężczyzn  podczas transakcji  sprzedaży skradzionych wyrobów jubilerskich.  Zabezpieczono wówczas kilkadziesiąt luksusowych zegarków, znaczną ilość  biżuterii oraz innych  wartościowych przedmiotów.     

Ponad 5 milionów szkody

Ustalono, że  od listopada 2019  do grudnia  2020 roku  na terenie Polski  dwukrotnie   dokonano   kradzieży z włamaniem  do salonów  w Gdańsku,  a nadto w Koszalinie, Lublinie, Elblągu i Katowicach. Na terenie Niemiec włamań  dokonano w okresie od sierpnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku  we Frankfurcie nad Menem, Monachium , Lipsku i dwukrotnie w Hanowerze.

Łączna wartości  skradzionego mienia   przekracza  5 milionów złotych.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania przygotowawczego wobec 19  osób stosowano tymczasowe aresztowanie,  które wobec 4 osób zamieniono następnie przez Sąd na wolnościowe środki zapobiegawcze - poręczenia  majątkowe w kwotach od 20 do 300 000 złotych. Wobec tych osób zastosowano również inne wolnościowe środki zapobiegawcze,  w tym dozór  Policji,  zakaz  kontaktowania się z określonymi  osobami,  zakaz opuszczania kraju. 

Wobec 6 osób stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w kwotach  od 10  do  100 000 złotych,  dozór  Policji,  zakaz kontaktowania się  z określoną  osobą,  zakaz opuszczania kraju. 

Zabezpieczono mienie

Na poczet grożących oskarżonym  kar   prokurator dokonał zabezpieczenia na mieniu ruchomym 10 oskarżonych  poprzez zajęcie  samochodów,  pieniędzy, wyrobów ze złota.

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy 

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

 

{"register":{"columns":[]}}