W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie spowodowania katastrofy w ruchu lądowym

02.06.2021

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach skierowała do Sądu akt oskarżenia w sprawie spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosły trzy osoby, a siedem doznało obrażeń ciała.

Temida 1

Do zdarzenia doszło 21 czerwca 2020 roku  w  miejscowości  Borcz.  Ustalono, że kierujący samochodem osobowym marki Volvo w wyniku zaśnięcia stracił panowanie nad pojazdem, zjechał  na przeciwny  pas ruchu i zderzył się bocznie z jadącym prawidłowo samochodem marki Mercedes Sprinter. Następnie czołowo zderzył się również z jadącym prawidłowo samochodem marki Volkswagen Passat. Na miejscu zginęły trzy osoby podróżujące tym pojazdem. Dwie kolejne oraz  cztery osoby podróżujące Volvo i kierujący Mercedesem  odniosły  obrażenia  wymagające udzielenia pomocy medycznej.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy kierującemu pojazdem  marki Volvo  prokurator  przedstawił  zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez nieumyślne  naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym  i  nieumyślne spowodowanie wypadku   drogowego, w następstwie którego śmierć poniosły trzy osoby, a siedem doznało obrażeń ciała. 

Zarzucone  przestępstwo, zakwalifikowane z art. 173 § 2 i 4 k.k. w zb. z art. 177 § 1 i  2 k.k. w zw.  z art.  11 § 2 k.k.  zagrożone  jest karą pozbawienia wolności  do lat 8.

Mężczyzna  przyznał się  do spowodowania wypadku. W toku postępowania  przygotowawczego prokurator zastosował  wolnościowe środki zapobiegawcze, to  jest dozór Policji, poręczenie  majątkowe w kwocie 100 000 złotych  oraz poręczenie społeczne.

Akt oskarżenia w tej sprawie  został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w maju  bieżącego roku.  

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku