W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwie osoby z zarzutem dotyczącym procederu legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce

11.12.2023

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące procederu związanego z legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce. Na polecenie prokuratora pod koniec listopada 2023 roku funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gdańsku zatrzymali dwóch mężczyzn z wieku 34 i 42 lat.

paragraf

Ustalenia

Zatrzymani mężczyźni byli zaangażowani w nielegalnym procederze.

W toku śledztwa ustalono, że do procederu  wykorzystali  co najmniej  osiem podmiotów  prowadzących  całkowicie,  bądź częściowo fikcyjną działalność. Podmioty te występowały  do Urzędów Pracy w Gdańsku, Gdyni, Białymstoku oraz do Pomorskiego i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o dokumenty umożliwiające legalizację pobytu cudzoziemcom, w tym  o oświadczenia o powierzeniu  pracy oraz karty  pobytu.  

Nielegalny proceder  prowadzony był  od stycznia  2019 roku do listopada 2023 roku.

Ujawniono wyłudzenie ponad 1000 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, stanowiących  podstawę  do wystawienia wizy dla obywateli  Gruzji, Ukrainy i Białorusi. Do chwili obecnej ustalono co najmniej  68 osób, które przekroczyły granicę i  nie podjęły  zatrudnienia, mimo takiej deklaracji w oświadczeniu, bądź podjęły próbę przekroczenia granicy.

Zarzuty   

Obu zatrzymanym prokurator  zarzucił popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa organizowania wbrew przepisom przekraczania granicy, umożliwiania pobytu na terytorium Polski, wyłudzenia poświadczeń  nieprawdy, to jest  popełnienia przestępstwa zakwalifikowanego z art. 264 §  3 k.k. w zb. z art. 264 a § 1 k.k. w zb. z art. 272 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Podejrzani złożyli  wyjaśnienia.

Środki zapobiegawcze 

Wobec jednego z  podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, to jest  dozór Policji połączony z zakazem opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwocie  50 tysięcy złotych.

Wobec drugiego  podejrzanego skierował do Sądu  wniosek  o tymczasowe aresztowanie. Sąd uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowy areszt do czasu wpłacenia przez podejrzanego poręczenia majątkowego w kwocie  50 tysięcy złotych. Poręcznie zostało wpłacone  i podejrzany  opuścił areszt. Dodatkowo  zastosowano  wobec niego  dozór Policji połączony  z zakazem  opuszczania kraju.  

Kara

Zarzucone podejrzanym  przestępstwo zagrożone jest  karą  do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

 

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

{"register":{"columns":[]}}