W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem portali internetowych

19.07.2021

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom o udział w procederze oszustw popełnianych za pośrednictwem portali internetowych, w tym wobec 5 działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono 833 pokrzywdzonych na łączną kwotę szkody przekraczającą 620 000 tysięcy złotych. Akta w tej sprawie liczą 280 tomów

Temida 3

Zakres zarzutów

Aktem oskarżenia  objęto  kierującego  grupą, któremu zarzucono popełnienie czynu z art. 258 § 3 k.k.  i 4 członków grupy, którym zarzucono popełnienie czynu z art. 258 § 1 k.k.

Wszystkim zarzucono również popełnianie oszustw, czterem z nich pranie brudnych pieniędzy, a części również fałszowanie dokumentów. Czyny  te zakwalifikowano  z art. 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.,  z art. 286 § 1 k.k.  w zw. z art. 65 § 1 k.k. , z art. 270 § 1 k.k. w zw.  z art. 65 § 1 k.k.

Sprawcy z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Grozi im  nawet do 15 lat pozbawienia  wolności.

Aktem oskarżenia objęto również 15 osób, którym prokurator zarzucił  pomocnictwo do  oszustwa, bądź prania brudnych pieniędzy. Te przestępstwa, zakwalifikowane z art.  18 § 3 k.k.  w zw. z art. 286 § 1 k.k.  oraz art.18 § 3 k.k. w zw. z art. 299 § 1 i 5 k.k. zagrożone są karami   pozbawienia wolności do lat 8 oraz  do  lat 10.  

Poza  oskarżonym o kierowanie  grupą, pozostali oskarżeni   złożyli wyjaśnienia, w których przyznali się  do  udziału w procederze. 

 

Ustalony mechanizm oszustwa

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2018 na portalach internetowych OLX, OTOMOTO  wystawiano fikcyjne oferty  sprzedaży  pojazdów. Były to głównie ciągniki i maszyny rolnicze, jak również samochody osobowe i  motocykle.

Zainteresowani kupnem kontaktowali się telefonicznie na wskazane w ofertach numery. W kontakcie z pokrzywdzonymi sprawcy posługiwali się danymi innych osób, jak też fikcyjnymi danymi adresowymi.  Pokrzywdzonym przekazywano numery  rachunków  bankowych  do  wpłaty   zaliczki.  Były to  kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie zrywano  kontakt z kupującym.

Do procederu wykorzystywane były specjalnie zakładane rachunki przez tak zwane słupy, w zamian za  wynagrodzenie w kwocie od 50 do 200 złotych. Najczęściej były to osoby bezdomne oraz ubogie.

Z rachunków  pieniądze były wypłacane najczęściej poprzez bankomaty. Część za  pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, gdzie  przedkładano  podrobione w tym celu dokumenty.

Część pieniędzy przed wypłatą była transferowana na inne konta w celu zatarcia śladów ich przestępczego  pochodzenia.

Pieniądze były dzielone pomiędzy członków grupy.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania wobec członków grupy stosowano tymczasowe aresztowanie,   zamienione następnie  przez Sąd  na wolnościowe  środki zapobiegawcze, w tym poręczenia  majątkowe w kwotach od 80 do 150 000 złotych.

Zabezpieczono mienie

Na poczet grożących oskarżonym członkom grupy kar oraz  orzeczenia  obowiązku  naprawienia szkody prokurator dokonał zabezpieczenia na ich  mieniu ruchomym, jak też poprzez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku