W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwóch funkcjonariuszy Policji z zarzutami

12.05.2021

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Wydział w Gdańsku dokonali zatrzymania dwóch funkcjonariuszy Policji pionu kryminalnego. Zatrzymanie miało miejsce 10 maja 2021r. Obu funkcjonariuszom prokurator przedstawił zarzuty.

Temida 1

Jeden z funkcjonariuszy usłyszał zarzut popełnienia czynu z art. 266 § 2 k.k. tj. ujawnienia osobie nieuprawnionej informacji stanowiącej tajemnicę służbową,  dotyczącą czynności związanej z udziałem zatrzymanego. To przestępstwo  zagrożone jest karą pozbawienia wolności  do lat 3.

Drugiemu z funkcjonariuszy prokurator zarzucił popełnienie łącznie 13 czynów dotyczących przekroczenia uprawnień  kwalifikowanych z  art. 231 § 1 k.k. W tym 11 czynów dotyczy przekroczenia uprawnień w zawiązku z dokonywaniem nieuprawnionych sprawdzeń w policyjnych bazach danych. Kolejny czyn związany jest z naruszeniem nietykalności cielesnej osoby, z którą wykonywana była czynność. Natomiast ostatni zarzucony czyn dotyczy podjęcia  czynności wpływających na tok postępowania.  Ten czyn zagrożony jest karą  pozbawienia  wolności do lat 5, pozostałe do lat 3.

Obaj podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Wobec pierwszego z funkcjonariuszy prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze,  w tym poręczenie majątkowe, zakaz kontaktowana się  ze współpodejrzanym i świadkami oraz zakaz wykonywania czynności funkcjonariusza Policji na czas postępowania.

Wobec drugiego z funkcjonariuszy prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd po rozpoznaniu wniosku zastosował  warunkowe tymczasowe aresztowania  do czasu wpłacenia w określonym terminie poręczenia majątkowego. Prokurator sprzeciwił się zmianie środka zapobiegawczego.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w  Gdańsku. Sprawa ma charakter rozwojowy.  

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku