W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sąd zastsował areszt wobec włascicieli hodowli psów

Martwe zwierzęta na terenie posesji gdzie była prowadzona hodowla psów.

kajdanki

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach prowadzi postępowanie przygotwawcze w sprawie znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami.

W toku postępowania prokurator wydał postanowienie o przeszukaniu posesji położonej w Starej Hucie pow. kartuski, gdzie była prowadzona hodowla psów. Powodem podjęcia przez prokuratora takiej decyzji było podejrzenie zagrożenia dobra zwierząt hodowlanych. W dniu 27 kwietnia 2021 r. prokurator wraz z funkcjonariuszami policji  wkroczył na teren posesji, gdzie ujawniono 130 martwych psów.  Ponadto ujawniono 139 żywych psów róznych ras, które były w  złej kondycji. Żywe psy zostały zabezpieczone i przekazane OTOZ Animals celem umieszczenia w schorniskach i zapewnienia opieki weterynaryjnej. Z uwagi na to, że zachodziło podejrzenie, że na terenie posesji znajduje się więcej martwych zwierząt, prokurator wydał postanowienie o przeszukaniu posesji z użyciem sprzętu do prac ziemnych. W dniach 28 i 29 kwietnia 2021 r. ujawniono kolejne martwe zwierzęta, których ciała były płytko zagrzebane w ziemi. Łącznie ujawniono 251 martwych psów.   

Prokurator podjął decyzję o zatrzmaniu Izabeli U. (lat 54) i Andrzeja U. (lat 56) właścicieli posesji, którzy prowadzili hodowlę psów.

W dniu 30 kwietnia 2021 r. prokurator przedstawił w/w zarzut popełnienia przestępostwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Czyn ten stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Podejrzani w trakcie przesłuchania nie przyznali sie do winy.

W dniu 30 kwietania 2021 r. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kartuzach wnioski o zastosowanie wobec każdego podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W dniu 1 maja 2021 r. Sąd w całości przychylił się do wnisków prokuratora i zastosował wobec podejrzanych  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres 3 miesięcy.

Postępowanie pozostaje w toku, a w najbliższych dniach będą prowadzone dalsze czynności na terenie przedmiotowej posesji w celu ustalenia czy nie znajduje się tam  więcej  martwych zwierząt.