W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko byłej dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku

26.09.2022

Prokuratura Rejonowa w Malborku aktem oskarżenia zakończyła śledztwo przeciwko byłej dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku Aktem oskarżenia skierowanym w wrześniu 2022 roku do Sądu Rejonowego w Malborku oskarżonej zarzucono przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz osobistej, niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w wystawianych dokumentach.

paragraf_plus

Ustalenia

Oskarżona   funkcję  dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku   pełniła   od lipca 2017 roku do grudnia 2020 roku. 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono,  że  trakcie sprawowanej funkcji, od października 2018 roku delegowała pracowników  do  prac na  terenie swojej posesji, zlecając  im  miedzy innymi  takie  czynności jak  sprzątanie, koszenie trawników,  czy opieka nad  członkiem jej rodziny. Dla celów prywatnych użytkowała   pojazd służbowy. Dopuściła się również  przywłaszczenia mienia wartości  nie mniejszej  niż 5 117  złotych,   przekazanego na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy przez  Urząd Miasta Malbork,  w tym laptopa , odkurzacza,  telefonu komórkowego. Ponadto  wielokrotnie   wynosiła   z ŚDM posiłki przygotowane i przeznaczone   dla podopiecznych.

W  okresie od 20 października  do 8 listopada 2020  roku,   z  uwagi  na kontakt z osobami   zakażonymi  koronawirusem, kobieta objęta  była  kwarantanną domową. Pomimo to, w  tym okresie zjawiła się w ŚDM i  rozmawiała z pracownikami,    nie izolując się  i nie wprowadzając    procedur  związanych z  ograniczeniem zagrożenia epidemiologicznego. Naraziła w ten sposób  pracowników  oraz podopiecznych na bezpośrednie  niebezpieczeństwo   utraty  życia lub zdrowia.

Ustalono  również, że w 2014 roku  kobieta wykonywała obowiązki  psychologa medycyny pracy i psychologa transportu. W ramach wykonywanej pracy przeprowadzała    badania , na podstawie których następnie wystawiała orzeczenia i zaświadczenia  o stwierdzeniu braku przeciwwskazań  do pracy na określonym stanowisku. 

W 2020 roku  tego  typu  dokumenty,  stwierdzające brak przeciwwskazań do prac na określonym stanowisku, wystawiła i wydała 73 osobom,  przy czym wymagane badania  przeprowadziła z naruszeniem procedur, nie przeprowadziła,  bądź przeprowadziła  w sposób niepełny.       

Zarzuty  

W toku postępowania przygotowawczego  byłej dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku  zarzucono:

-  przekroczenie uprawnień  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej  i osobistej  poprzez  delegowanie pracowników   w czasie ich pracy do czynności  na swojej posesji,  użytkowanie pojazdu służbowego do celów prywatnych oraz przywłaszczenie powierzonego mienia,  zakwalifikowane z art. 231 § 2 k.k. w zb z art.  284 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

- niedopełnienie obowiązków  i narażenie pracowników  i podopiecznych   na niebezpieczeństwo  utraty życia  lub zdrowia zakwalifikowane z art.  231 § 1 k.k. w zb. z art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

- poświadczenie  nieprawdy  co do okoliczności  mających znaczenie    prawne w  celu osiągniecia  korzyści majątkowej   w wystawionych    orzeczeniach  i zaświadczeniach    o braku przeciwwskazań   do pracy   na określonym  stanowisku,  zakwalifikowane z art.  271 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

Zarzucone przestępstwa zagrożone są karami pozbawienia wolności do  lat 10,  do  lat  3 oraz  do lat 8.

Oskarżona nie przyznaje się  do popełnienia zarzuconych jej przestępstw.

W toku postępowania  wobec kobiety stosowano tymczasowe  aresztowanie,   zmieniony decyzją Sądu na wolnościowe środki zapobiegawcze.  

Grażyna  Wawryniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

{"register":{"columns":[]}}