W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dożywocie za zabójstwo 91 letniej kobiety

01.04.2021

W dniu 31.03.2021 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności 33 letniego mieszkańca Gdynia za zabójstwo 91 letniej kobiety.

Grafika przedstawiająca młotek sędziowski

Zwłoki  kobiety  w  należącym  do niej  mieszkaniu   ujawnił  syn.

Ustalono, że kobieta ostatni raz była widziana 24 stycznia 2019 rok. Zrobiła zakupy. Po tym dniu rodzinie nie udało się z nią skontaktować. W dniu 26 stycznia 2019 roku do mieszkania kobiety  udał się  syna. Po  wejściu znalazł jej zwłoki.

Przeprowadzone na miejscu czynności wykazały, że śmierć kobiety  była wynikiem działania osoby trzeciej, a sprawca działał z pobudek seksualnych. 

Tego samego dnia  zatrzymano  31 letniego sąsiada kobiety.

Biegły z zakresu medycyny sądowej ustalił, że bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety było uduszenie o złożonym mechanizmie w związku z założeniem  pokrzywdzonej   na głowę  foliowej reklamówki,  przewiązaniem  szyi oraz ust  kablem oraz  uciskiem szyi  rękoma.

Usłyszał zarzut

Mężczyzna usłyszał w  Prokuraturze Rejonowej w Gdyni zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem  i  w związku  ze zgwałceniem. Na wniosek prokuratora został  tymczasowo aresztowany przez Sąd.

Usłyszał również zarzut posiadania środków odurzających. W trakcie  przeszukania zajmowanych i użytkowanych przez niego pomieszczeń   ujawniono  amfetaminę w ilości odpowiadającej 17  porcjom handlowym.

Akt oskarżenia  w tej sprawie Prokuratura Rejonowa  w Gdyni skierowała do Sądu Okręgowego w  Gdańsku w grudniu  2019 roku.

Wyrok

Wyrok w tej sprawie zapadł 31 marca 2021 roku.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał oskarżonego winnym popełnienia przestępstwa zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Z opisu czynu i jego kwalifikacji  wyeliminował działanie z szczególnym okrucieństwem.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora i skazał mężczyznę na karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności. Orzekł również, że o warunkowe zwolnienie  będzie mógł starać się po odbyciu 30 lat kary.

Wyrok jest nieprawomocny.  

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku