W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzut zabójstwa w sprawie sprzed 16 lat

19.03.2021

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz funkcjonariuszy Komedy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. „Archiwum X” oraz Wydziału Kryminalnego pozwoliły na przedstawienie zarzutu w sprawie dotyczącej zbrodni sprzed lat. Sprawa dotyczy zabójstwa kobiety, której zwłoki zostały ujawnione 10 lipca 2004 roku na terenie masywu leśnego Leśnictwa Uniradze (woj. Pomorskie ).

kajdanki

Analizy materiału dowodowego i badania genetyczne

Decyzja  o przedstawieniu zarzutów  została poprzedzona  żmudną analizą materiału dowodowego ujawnionego i zabezpieczonego na miejscu zdarzenia. Zastosowano   współczesne metody  badania śladów  biologicznych.

Weryfikacja genetyczna śladów biologicznych  doprowadziła do wytypowania, a następnie zatrzymania osoby podejrzanej o dokonanie zabójstwa   47 letniej  kobiety. Mężczyzna ten był przesłuchiwany w charakterze świadka w toku śledztwa  prowadzonego w 2004 roku.  

 Zarzut zabójstwa

Na polecenie prokuratora  funkcjonariusze Policji  16 marca 2021 roku  na terenie Gdańska zatrzymali Dariusza P. 

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzut  zabójstwa pokrzywdzonej poprzez uduszenie, to jest popełnienie  przestępstwa z art. 148 § 1 k.k.  w z art. 10 § 2 k.k.  W  chwili popełnienia zarzuconego czynu był nieletnim po ukończeniu 15 lat..  

Podejrzany nie przyznał  się do popełnienia zarzuconego  mu przestępstwa.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem Dariusza P., prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd  uwzględnił wniosek prokuratora. Podejrzany został  tymczasowo aresztowany.

Grozi  mu kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku