W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwie osoby z zarzutami wyłudzenia refundacji z NFZ

29.03.2021

Na polecenie Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku 24 marca 2021 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Wydziału do Zwalczania Przestępczości Gospodarczej i Korupcji zatrzymali dwie osoby do sprawy oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Zatrzymani to 54 leni farmaceuta oraz 73 letni lekarza.

kajdanki

Mechanizm przestępstwa

W toku śledztwa ustalono, że lekarz na dane pacjentów bezprawnie wypisywał recepty na leki refundowane, które następnie zostało przez farmaceutę. Proceder ten trwał od 2014 roku, a kwota wyłudzonej refundacji może przekraczać 1,5 miliona złotych.

 
Usłyszeli zarzutu

Obajani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa wyłudzenia od NFZ refundacji na leki w kwocie przekraczające 500 tysięcy złotych na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, zakwalifikowanych z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 273 kk

Po wykonaniu  czynności z udziałem podejrzanych, wobec farmaceuty prokurator skierowany do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Wniosek został uwzględniony. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Wobec lekarza prokuratora zastosował wolnościowe środkowe środkowe - dozór Policji połączonej z zakazem opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz zawieszenie w wykonywaniu zawodu lekarz.

Za zarzucone podejrzanym czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku