W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

14.07.2021

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Grafika przedstawiająca młotek sędziowski

Aktem oskarżenia objętych zostało pięć osób, w tym :

- główna  księgowa spółki, której prokurator zarzucił  popełnienie  36 czynów  wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami,  w tym  8 dotyczących doporowadzenia  spółki  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz  28 czynów dotyczących   podrobienia w celu użycia jak autentycznych  dokumentów   w postaci   dekretów zatwierdzających  wypłaty,

- była  dyrektor  finansowa spółki,  której prokurator zarzucił  popełnienie  35 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym 10 czynów dotyczących doporowadzenia  spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 27 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jak autentycznych  dokumentów  w postaci  dekretów  zatwierdzających wypłaty,

- pracownik, któremu prokurator zarzucono popełnienie 3 czynów dotyczących  wyłudzenia  świadczeń  pieniężnych,

- prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług budowalnych,   wystawca poświadczających nieprawdę faktur, któremu prokurator  zsrzucił  popełnienie 6 czynów dotyczących doporowadzenia spółki  wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do niekorzystnego  rozporządzenia mieniem,  

- były prezes spółki, któremu prokurator zarzucono  popełnienie czynu doprowadzenia spółki wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do   niekorzystnego rozporządzenia  mienia.  

Do  zarzuconych oskarżonym czynów  dochodziło w  latach 2013 – 2017 i dotyczą  one wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę   dokumentów    - faktur na usługi, które w rzeczywistości  nie  miały miejsca oraz  podrobionych  dokumentów  w postaci  dekretów zatwierdzających wypłaty. Dotyczą również wyłudzeń  dofinansowania  oraz świadczeń pieniężnych, między innymi zwrotu kosztów zakupu odzieży ochronnej, okularów korekcyjnych, jak też  rozliczeń zakupów dokonywanych  na prywatne cele.

Łączna kwota wyłudzeń przekracza 100 000 złotych.  

Oskarżeni  nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Zarzucone  oskarżonym przestępstwa, zakwalifikowane z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 271 § 3 k.k. w zw. z art.  11 § 2 k.k.,  z art. 286 § 1 k.k. oraz z art. 270 § 1 k.k.  zagrożone są karami pozbawienia wolności do  lat  8 oraz do lat  5.  

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Tczewie.  

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej

w  Gdańsku

 

{"register":{"columns":[]}}