W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat prasowy nr 4/2022

Wyrok skazujący w sprawie linii produkcyjnej metamfetaminy.

Narkotyki - kryształy - fot. użyczone

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący przeciwko czterem mężczyznom, oskarżonym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu o wytwarzanie i posiadanie znacznych ilości metamfetaminy.

17 stycznia 2019 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonali zatrzymania czterech osób oraz przeszukania kilku posesji na terenie Jeleniej Góry, Bolesławca oraz innych miejscowości w powiecie jeleniogórskim i bolesławieckim.

W budynku położonym na terenie powiatu bolesławieckiego ujawniono i zlikwidowano linię produkcyjną do syntezy metamfetaminy. Zatrzymano szereg substancji chemicznych oraz sprzętu służącego do produkcji narkotyków.

W wyniku przeszukań zabezpieczono łącznie blisko milion sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę, niezbędną do produkcji narkotyku. Ujawniono również liczne puste opakowania tego rodzaju lekach.

Zabezpieczono również blisko dwa kilogramy metamfetaminy i ponad 80 gramów ziela konopi innych niż włókniste.

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu śledztwa ustalono, że w zlikwidowanej fabryce wytworzono łącznie 7992 gramy metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku. Proceder trwał od października 2018 roku do stycznia 2019 roku, kiedy został udaremniony na skutek działania Prokuratury i Policji.

Tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto również mienie przestępców o łącznej wartości 550 tysięcy złotych, w tym środki pieniężne, pojazdy, różnego rodzaju sprzęty, w tym rtv i agd. Dokonano również zabezpieczenia nieruchomości należących do dwóch podejrzanych poprzez ustanowienie na nich hipotek przymusowych na łączną kwotę 350 tysięcy złotych.

Wojciechowi W., Łukaszowi G., Tomaszowi Z. oraz Tomaszowi W. zarzucono wytworzenie wspólnie i w porozumieniu znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ilości 7992 gramów oraz usiłowanie wytworzenia 36 kilogramów tego narkotyku. Sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dwóm sprawcom zarzucono również posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających. U Wojciecha W. ujawniono ponad 1,8 kilograma metamfetaminy oraz prawie 90 gramów środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, u Łukasza G. zatrzymano ponad 33 gramy metamfetaminy.

Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, po zatrzymaniu podejrzanych stosowany był wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

18 grudnia 2019 roku do Sadu Okręgowego w Jeleniej Górze został skierowany akt oskarżenia.

4 marca 2022 roku zapadł wyrok, w którym Wojciech W. został uznany za winnego popełnienia zarzuconych mu przestępstw i skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze 9 lat. Wymiar kary orzeczonej wobec Łukasza G. to 8 lat pozbawienia wolności. Tomasz Z. i Tomasz W. usłyszeli wyroki po 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dodatkowo oskarżeni zostali objęci obowiązkiem zapłaty nawiązki na cele zwalczania narkomanii w kwotach od 50 do 65 tysięcy złotych.

Ponadto wobec oskarżonych orzeczono przepadek korzyści uzyskanej z przestępstwa w postaci opisanych wyżej środków pieniężnych i przedmiotów zatrzymanych w toku śledztwa, objętych zabezpieczeniem majątkowym przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu.

Skazani to mieszkańcy Bolesławca i jednej z miejscowości na terenie powiatu jeleniogórskiego w wieku od 39 do 50 lat. Mężczyźni byli już wcześniej karani za popełnienie różnego rodzaju przestępstw, w tym czynów przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu, posiadania broni palnej oraz przestępstwa skarbowe. Jeden z nich odbywał już karę pozbawienia wolności, w związku z czym odpowiadał w warunkach recydywy.

Wyrok nie jest prawomocny.

{"register":{"columns":[{"header":"","value":"","nestedValues":[],"showInContent":false}]}}