W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacje o prokuraturze

Prokuraturę stanowią Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Prokurator Generalny jest naczelnym organem prokuratury. 

Zadaniem Prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw. W tym celu prokuratorzy wszczynają i prowadzą postępowania przygotowawcze albo zlecają wszczęcie lub prowadzenie takiego postępowania innym uprawnionym organom. Prokuratorzy wykonują czynności oskarżyciela publicznego przed wszystkimi sądami, sprawują nadzór nad wykonywaniem decyzji o tymczasowym aresztowaniu i pozbawieniu wolności, występują również w postępowaniach cywilnym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia oraz innych określonych w odrębnych ustawach.

Prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury wykonują swe zadania na podstawie ustawy - Prawo o prokuraturze i innych ustaw oraz przepisów wykonawczych do tych aktów prawnych.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Prokuraturą Okręgową kieruje Prokurator Okręgowy, który jest przełożonym prokuratorów Prokuratury Okręgowej oraz prokuratorów rejonowych na obszarze działania tej jednostki i podległym im prokuratorów.

Do budynków jednostek organizacyjnych prokuratury nie wolno wnosić broni, amunicji, materiałów wybuchowych ani innych środków niebezpiecznych!

Podstawy prawne działalności Prokuratury:

Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 66, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1206, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie utworzenia Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prokuratur regionalnych, okręgowych i rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości ( t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1435, z późn. zm.).

Zgodnie z § 3 pkt 4 lit. b rozporządzenia Prokuratura Okręgowa w Krakowie działa w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Krakowie, a zgodnie z § 4 pkt 14 rozporządzenia zakresem swojego działania obejmuje obszar właściwości 14 prokuratur rejonowych:    

 

  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza  
  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Prądnik Biały
  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Nowa Huta
  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze
  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Wschód
  • Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód
  • Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie
  • Prokuratura Rejonowa w Miechowie
  • Prokuratura Rejonowa w Myślenicach
  • Prokuratura Rejonowa w Olkuszu
  • Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu
  • Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej
  • Prokuratura Rejonowa w Wadowicach
  • Prokuratura Rejonowa w Wieliczce

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 września 2020 r. w sprawie utworzenia Wydziału do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w  Krakowie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1630)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.03.2022 10:05 Michał Krztoń
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Michał Krztoń
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Informacje o prokuraturze 1.0 28.03.2022 10:05 Michał Krztoń

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}