W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o zbrodnie usiłowania zabójstwa dwóch osób. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie.

20.11.2020

temida2

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o usiłowanie dokonania w dniu 31 października 2019 r. w Stargardzie zbrodni zabójstwa poprzez ugodzenie dwóch mężczyzn nożem o długości około 10 cm, przy czym zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na ucieczkę jednego z pokrzywdzonych, interwencję postronnej osoby oraz udzieloną pokrzywdzonym pomoc medyczną  tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne.

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono usiłowanie dokonania zabójstw dwóch mężczyzn. Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 31 października 2019 r. pokrzywdzeni zwrócili uwagę grupie przemieszczających się ulicą i wulgarnie zachowujących się osób. Pomiędzy tymi osobami doszło do słownej wymiany zdań, po czym wszyscy się rozeszli. Po pewnym czasie podejrzany podbiegł do jednego z pokrzywdzonych trzymając w ręku nóż o długości około 10 cm, którym ugodził go na wysokości X żebra po stronie lewej. Pokrzywdzony zdołał uciec do pobliskiej galerii handlowej, gdzie udzielono mu pomocy, natomiast drugi z pokrzywdzonych pobiegł w kierunku ulicy Kazimierza Wielkiego. Tam został dogoniony przez podejrzanego oraz drugiego mężczyznę, po czym został przewrócony na ziemię, kopany po całym ciele, a następnie przez jednego z nich ugodzony nożem w lewe udo i pośladek. Podejrzany ten nadto groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia.

W wyniku zdarzenia jeden z pokrzywdzonych doznał obrażeń ciała m.in. w postaci rany kłutej okolicy grzbietowej po stronie lewej przeszywającej mięsień lędźwiowy, penetrujący w kierunku lewej nerki. Powyższe obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządu ciała pokrzywdzonego na okres do 7 dni. Z kolei drugi pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci rany kłutej okolicy pośladkowej oraz trzech ran kłutych na powierzchni bocznej uda lewego. Doznane obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządu jego ciała na okres powyżej 7 dni.

Dodatkowo jeden z podejrzanych w dniu 3 listopada 2019r. celem wywarcia wpływu na świadka  w związku z toczącym się postępowaniem w tej sprawie groził pokrzywdzonej oraz członkom jej rodziny pozbawieniem życia. Powyższego czynu podejrzany dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Obaj sprawcy zostali zatrzymani. Wobec podejrzanego m.in. o usiłowanie dwóch zabójstw na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. Natomiast wobec podejrzanego o udział w bójce, który dotąd nie był karany zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Podejrzani (lat 19 i 18) złożyli na okoliczność sprawy wyjaśnienia.

Za usiłowanie zabójstwa na podstawie art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Z kolei za udział w bójce na podstawie art. 158 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.