W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o zbrodnię usiłowania zabójstwa. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie.

11.01.2021

temida

Prokurator Rejonowy Szczecin - Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec podejrzanego o usiłowanie dokonania w dniu 13 października 2019 r. w Szczecinie zabójstwa  kobiety poprzez ugodzenia jej nożem w klatkę piersiową oraz co najmniej dwukrotne ugodzenie w ramię powodując w szczególności uszkodzenia klatki piersiowej w okolicy podłopatkowej i lewego płuca, które spowodowały naruszenie czynności narządu ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na ucieczkę pokrzywdzonej tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z a rt. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk i inne.

 

Prokurator Rejonowy Szczecin – Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o usiłowanie zabójstwa kobiety. Jak ustalono w dniu 13 października 2019r. podejrzany udał się do sklepu, w którym pracowała pokrzywdzona. Podszedł do niej zadając przynajmniej dwa uderzenia nożem w ramię. Gdy pokrzywdzona podjęła ucieczkę mężczyzna próbował ugodzić ją nożem w plecy, a gdy to mu się nie udało rzucił nim w jej kierunku, po czym nóż wbił się w klatkę piersiową kobiety. Pokrzywdzonej pierwszej pomocy medycznej udzieliła wezwana przez klientów sklepu załoga pogotowia ratunkowego.

Dodatkowo ustalono, iż podejrzany znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną  wyzywając ją słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne i obelżywe, groził pozbawieniem życia, a także naruszał jej nietykalność cielesną.

Obu czynów dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Sprawca został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany w części przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. W przeszłości był karany sądownie, w tym za przestępstwo podobne.

Za usiłowanie zabójstwa na podstawie art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.