Powrót

Informacja o śledztwie, dotyczącym rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na szkodę 15 - letniego obywatela Ukrainy

20.02.2026

o śledztwie PR Niebuszewo

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie  mającego miejsce  w nocy z 16 na 17 lutego 2026 roku w Szczecinie na ul. 1 Maja rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu   na szkodę 15 -letniego  obywatela Ukrainy.  W godzinach popołudniowych 17 lutego 2026 r. funkcjonariusze policji dokonali zatrzymania dwóch obywateli polskich w wieku 19 lat i 16 lat,  podejrzanych o popełnienie tego czynu. 

Prokurator przedstawił 19 – letniemu sprawcy zarzut, że   w nocy z 16 na 17 lutego 2026 roku w Szczecinie na ul. 1 Maja działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonym małoletnim, po uprzednim zastosowaniu wobec  pokrzywdzonego przemocy, polegającej na rozpyleniu w jego  stronę  nieustalonej substancji drażniącej oraz zadawanie uderzeń pięściami, kopanie po całym ciele, w tym po głowie ww. pokrzywdzonego, a także używając niebezpiecznego narzędzia w postaci maczety spowodował u pokrzywdzonego  poważne obrażenia ciała w postaci m.in.  licznych  ran ciętych w obrębie nóg, w tym amputacji jednego  palca  stopy i częściowej amputacji drugiego palca stopy, a także licznych ran ciętych w obrębie rąk oraz głowy, a następnie dokonali zaboru w celu przywłaszczenia telefonu  komórkowego oraz butów pokrzywdzonego, tj. popełnienia czynu  z art. 280 §2 k.k. w zb. z art. 156 §1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k.  o czyn z art. 280 §2 kk w zb.  z art. 156 §1 pkt 2 kk w zw.  z art. 11 §2 kk. 

Prokurator skierował do Sądu  Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie wniosek o zastosowanie wobec 19 - latka   środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek w tym przedmiocie.

Natomiast wobec  nieletniego 16 - latka   Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie Wydział Rodzinny i Nieletnich, na  wniosek prokuratora,  zastosował środek tymczasowy w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich o podwyższonym rygorze wychowawczym.

Obecnie są wykonywane czynności procesowe, celem kompleksowego wyjaśnienia okoliczności sprawy. 

Ustalono, sprawcy działali z motywów rabunkowych, nie znali wcześniej osoby pokrzywdzonego. Dotychczas nie ustalono, by przestępstwo było popełnione na tle narodowościowym.

{"register":{"columns":[]}}