W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 4 podejrzanym, którym zarzucono popełnienie przestępstw przekroczenia uprawnień w związku z przeprowadzonymi w maju 2019 r., wyborami do Parlamentu Europejskiego.

19.05.2022

temida3

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 4 podejrzanym, którym zarzucono popełnienie przestępstw przekroczenia uprawnień w związku z przeprowadzonymi w maju 2019 r., wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Trzy osoby podejrzane w czasie wyborów pełniły funkcję członków oraz przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego w obwodowych komisjach wyborczych na terenie Szczecina i Gorzowa Wlkp.

Jak ustalono ww., w trakcie czynności podejmowanych przez obwodowe komisje wyborcze, przekraczając swoje uprawnienia, w sposób nieuprawniony, przekazały osobom nieuprawnionym informacje dotyczące frekwencji wyborczej, poza godzinami sprawozdawczymi określonymi przez Państwową Komisję Wyborczą, dane osób uprawnionych do głosowania, którzy oddali głos w lokalu wyborczym, oraz wyniki głosowania w obwodach wyborczych po zakończeniu głosowania, a przed upływem ciszy wyborczej ustanowionej przez Państwową Komisję Wyborczą.

Czwartemu podejrzanemu przedstawiono zarzut podżegania jednej z  wiceprzewodniczących obwodowej komisji wyborczej, aby dokonała czynu zabronionego poprzez nakłanianie do przekroczenia uprawnień i przekazania w sposób nieuprawniony, opisanych powyżej informacji związanych z przebiegiem głosowania oraz wynikami głosowania. Ustalono iż ten podejrzany był w czasie wyborów zaangażowany w działalność jednego z komitetów wyborczych, a w chwili ogłaszania prognozowanych wyników wyborów przebywał w restauracji przy ul. Ogińskiego w Szczecinie, w której sztab jednego z komitetów wyborczych zorganizował tzw. wieczór wyborczy.

Poza tym jednej z podejrzanych przedstawiono zarzut związany z podrobieniem podpisu na dokumencie, w celu go użycia za autentyczny.

W toku śledztwa zabezpieczono m.in. telefony komórkowe należące do podejrzanych. W trakcie ich oględzin ujawniono treść korespondencji prowadzonej między podejrzanymi dot. przebiegu głosowania ujawniając również zdjęcia na których utrwalono dokumenty obwodowych komisji wyborczych. Poza tym przesłuchano w charakterze świadków kilkanaście osób, w tym innych członków obwodowych komisji, w których dochodziło do nieprawidłowości oraz Komisarza Wyborczego i przedstawiciela Krajowego Biura Wyborczego. 

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa tj. przekroczenia uprawnień grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a za przestępstwo podrobienia podpisu na dokumencie do 5 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}