W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawca m.in. wtargnięcia do mieszkania, kierowania gróźb karalnych oraz przemocy stanie przed sądem. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie.

19.11.2020

temida

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu Rejonowego w Stargardzie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego m.in. o wtargnięcie do mieszkania po uprzednim uszkodzeniu drzwi wejściowych poprzez ich wyłamanie, a następnie naruszenie nietykalności cielesnej pokrzywdzonego oraz wielokrotne kierowanie wobec niego oraz pokrzywdzonej gróźb karalnych pozbawiania życia, popełnionych w warunkach powrotu do przestępstwa  tj. o czyn z art. 193 kk w zb. z art. 288 § 1 kk w zb. z art. 217 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk i inne.

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w dniu 13 marca 2020r. w Stargardzie wtargnął do mieszkania pokrzywdzonego po uprzednim wyłamaniu drzwi wejściowych, po czym naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonego chwytając go za tył głowy oraz przyciskając do ościeżnicy drzwi. Nadto mężczyzna w okresie pomiędzy dniem 12 marca, a 17 marca 2020r. uporczywie nękał pokrzywdzonych nachodząc ich w miejscu zamieszkania, znieważał słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne i obelżywe, a także wielokrotnie groził im pozbawieniem życia.

Podejrzany także w okresie od stycznia 2020r. do dnia 17 marca 2020r. znęcał się fizycznie i psychicznie nad konkubiną, której ubliżał, wszczynał bezpodstawne awantury podczas których groził jej uszkodzeniem ciała oraz pozbawieniem życia. Mężczyzna stosował także przemoc fizyczną wobec pokrzywdzonej, którą wielokrotnie bił po całym ciele, popychał oraz szarpał. W trakcie tych awantur niszczył także przedmioty znajdujące się na wyposażeniu mieszkania.

Podejrzany dopuścił się tych przestępstw w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy kary pozbawienia wolności, orzeczonej za przestępstwo podobne wyrokiem Sądu Rejonowego w Pile.

Podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 42) był w przeszłości karany sądownie.

Aktualnie za zarzucane podejrzanemu przestępstwo m. in. na podstawie art. 190a § 1 kk  grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.