W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawcy m.in. przywozu na terytorium Polski odpadów staną przed sądem. Sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

26.01.2022

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 5 podejrzanych, w tym jednego (P. Ż.) , który w okresie pomiędzy 18 grudnia 2014r., a 30 sierpnia 2019r. działając wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych przywoził na terytorium Polski odpady, zakupione uprzednio od podmiotów zagranicznych prowadzących działalność w zakresie gromadzenia i odzysku odpadów z siedzibą w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także organizował ich dalszą odsprzedaż podmiotom działającym na terytorium Polski, tj. o czyn z art. 183 § 4 i 5 kk i inne.

temida2

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec piątki podejrzanych, w tym podejrzanego (P. Ż)., któremu m.in. zarzucono to, iż działając w ramach prowadzonej działalności wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych ( M.H., M.K., Ł.W.) przywoził z zagranicy odpady, w tym także niebezpieczne,  głównie w postaci: odpadów z budowy, demontażu i remontów obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, a także odpady opakowaniowe, sorbenty, tekstylia, odbiorcami których były podmioty posiadające siedzibę na terytorium Polski. Ustalono, iż podejrzany po ich zakupie od podmiotów zagranicznych, organizował ich transport, a następnie pomimo braku stosownej dokumentacji, w tym m.in. zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz umowy zawartej pomiędzy podmiotem zagranicznym, a polskim odbiorcą sprowadzał je drogą lądową bądź morską do Polski. Podejrzany organizował także transport odpadów, który realizowany był do siedzib działalności gospodarczych pozostałej trójki podejrzanych ( M.K., M.H., Ł.W.), a z nich po przesortowaniu do kolejnych podmiotów na terenie kraju. Odpady dostarczane były także do podejrzanej (J. K.), która nie posiadając wymaganego zezwolenia na zbieranie odpadów składowała je bez jakichkolwiek zabezpieczeń przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Powyższe skutkowało zanieczyszczeniem wód i powierzchni ziemi substancjami, których skład chemiczny, właściwości i działanie mogły zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Podejrzany (P.Ż) sam bądź wspólnie i w porozumieniu z pozostałymi podejrzanymi sprowadził do Polski łącznie ponad 13.000 ton odpadów. 

Nadto w ramach prowadzonego śledztwa ustalono, iż podejrzany (P.Ż.) w ramach prowadzonej działalności użył wystawionych przez podejrzaną (J.K.) poświadczających nieprawdę faktur VAT), poprzez ich ujęcie w ewidencjach prowadzonych dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług.

Podejrzani poza podejrzaną (J.K.) nie byli dotąd karani sądownie. Wobec podejrzanego (P.Ż.) oraz podejrzanej (J.K.) prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenie majątkowe. Nadto na mieniu podejrzanego (P. Ż) prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego.

Aktualnie za zarzucane podejrzanemu (P.Ż) przestępstwo m.in. na podstawie art. 183 § 5 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednocześnie wobec faktu , iż podejrzany z popełnionego przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu sąd wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a  może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Pozostałym podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.                  

{"register":{"columns":[]}}