W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe Działania w Sprawie Kradzieży Starodruków z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

25.04.2024

Baner przedstawiający książki, lampę oraz dzban

W związku z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie kradzieży cennych starodruków z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, podjęto szereg środków mających na celu ujęcie sprawców oraz odzyskanie skradzionego mienia o istotnym znaczeniu dla kultury. 
W toku śledztwa ustalono, że podejrzaną grupę przestępczą, działającą również za granicą, podejrzewa się o dokonanie podobnych kradzieży na terenie uniwersyteckich bibliotek w Europie. Wśród skradzionych dzieł znajdują się prace tak znaczących rosyjskojęzycznych autorów jak Aleksander Puszkin, Iwan Kryłow, Nikołaj Gogol, Michaił Lermontow i innych, których wartość oszacowano na 3.825.600 złotych na rynku antykwarycznym.
W ramach współpracy międzynarodowej, powołano Międzynarodowy Zespół Śledczy, którego celem jest koordynacja działań śledczych w tej sprawie. Strona polska we współpracy z gruzińskimi władzami przeprowadziła serię działań, w tym zatrzymanie podejrzanych, przeszukania oraz zabezpieczenie skradzionych dzieł.
W ostatnich działaniach, przeprowadzonych na terenie Gruzji, zabezpieczono kilka skradzionych starodruków oraz inne materiały dowodowe. Trwają również procedury mające na celu zabezpieczenie mienia podejrzanych.
W polskim śledztwie zostały wydane postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w kradzieżach z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego względem 5 podejrzanych. Względem jednego z nich przeprowadzono już czynności procesowe ogłoszenia zarzutów na terenie Litwy (podejrzany przebywa na terenie aresztu śledczego w Wilnie). Względem pozostałych planowane jest wykonanie czynności procesowych w związku z ich zatrzymaniem na terenie Gruzji.
Dodatkowo podjęto działania Open Source Intelligence, w celu zgromadzenia informacji o działalności rosyjskiego domu aukcyjnego, który mógł być miejscem sprzedaży skradzionych dzieł oraz podejmowanie są działania zmierzające do odzyskania skradzionych starodruków.

Szymon Banna
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}