W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo przeciwko 32-letniemu obywatelowi Mołdawii

15.12.2023

Baner areszt. W tle młotek

Prokuratura Rejonowa Warszawa - Ochota prowadzi śledztwo przeciwko 32 - letniemu obywatelowi Mołdawii, który w torbie podróżnej posiadał 6.500 tabletek leku przeciwbólowego zawierającego opioidy. 

Funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa III, patrolujący okolice Dworca Zachodniego, wylegitymowali mężczyznę, którym okazał się 32 - letni obywatel Mołdawii. Po przeszukaniu jego osoby okazało się, że w torbie przewoził blisko 6500 sztuk tabletek psychotropowych z zwartością oksykodonu.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Ochota usłyszał on zarzut posiadania znacznych ilości narkotyków z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku tego postępowania, Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury. W ocenie Sądu materiał dowodowy zgromadzony na obecnym etapie postępowania świadczy o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przez mężczyznę zarzuconego mu czynu. Ponadto Sąd podzielił argumentację Prokuratury, że w związku z brakiem stałego miejsca pobytu na terytorium RP istnieje ryzyko ukrycia się bądź ucieczki podejrzanego. 

Dodać należy, że opioidy są silnymi lekami przeciwbólowymi stosowanymi w leczeniu najcięższych dolegliwości bólowych. Substancją czynną w takich lekach są syntetyczne opiaty klasyfikowane również jako narkotyki (do grupy których zalicza się również heroina czy morfina). W 2021 roku w aptekach sprzedano ponad 11 mln opakowań leków z tej grupy, o 2,2 mln opakować więcej niż 5 lat wcześniej. Posiadanie takich leków wymaga recepty wystawionej przez lekarza. 
Uzależnienie od opioidów w USA doprowadziło w 2021 roku do zgonu 108 000 osób. W Polsce brakuje danych na temat tego, ile osób umiera w wyniki przedawkowania lub skutków ubocznych zażywania syntetycznych opiatów. 

Czyn zarzucony oskarżonemu zagrożony jest kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Szymon Banna
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}