W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawca kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zatrzymany

16.12.2023

Baner areszt. W tle młotek

Skrupulatne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Ochota doprowadziło do ustalenia i zatrzymania sprawcy kradzieży z włamaniem, do jakiej doszło w budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Kradzież dotyczyła wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków (CITES) eksponowanych na wystawie w budynku Ministerstwa.

Działania operacyjne prowadzone przez Komendę Rejonową Policji Warszawa IV pozwoliły na ustalenie, że w kradzież zaangażowany był 46 letni mieszkaniec warszawskiej Woli - Grzegorz R. W związku z tym podejrzeniem doszło do przeszukania jego mieszkania. W trakcie tych czynności okazało się również, że mężczyzna ten jest sprawcą nie tylko tego przestępstwa. Podczas przeszukania mieszkania funkcjonariusze KRP IV ujawnili narkotyki, wagi elektroniczne, imitację odznaki policyjnej, przedmiot przypominający broń palną i nabój, telefony komórkowe, szereg przedmiotów mogących pochodzić z innych przestępstw oraz podrobione banknoty o nominale 50 złotych. W mieszkaniu tym nie ujawniono jednak przestępstw pochodzących z kradzieży w Ministerstwie, albowiem Grzegorz R. skradzione przedmioty przekazał koledze – 49 letniemu Grzegorzowi W. W wyniku przeszukania jego mieszkania zabezpieczono przedmioty skradzione w ministerstwie w postaci portfela koloru brązowego o strukturze skóry krokodyla, noża z rękojeścią koloru biało-kremowego z wizerunkiem kota na rękojeści, figurki koloru biało-kremowego przedstawiającej lwa, noża koloru biało-kremowego z rzeźbioną rękojeścią w kształcie krokodyla, dwóch rzeźbionych kul z kości słoniowej, wisiorka w kształcie krzyża wraz z łańcuszkiem wykonanym z paciorków, zawieszki z pławikonikiem, breloczka z pławikonikiem, korali z kości słoniowej.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Warszawa – Ochota w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Pierwszy z zatrzymanych – Grzegorz R. usłyszał trzy zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem, posiadania środków odurzających (marihuany) i podrabiania pieniędzy, natomiast drugi z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzut paserstwa przedmiotów skradzionych w budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Obaj przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Teraz pierwszemu z zatrzymanych grozi od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności, drugi z mężczyzn ukrywający skradzione przedmioty musi się liczyć z karą do 5 lat pozbawienia wolości.

W związku koniecznością zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a także z uwagi na surową karę grożącą Grzegorzowi R. za zarzucone czyny, Prokuratura Rejonowa Warszawa – Ochota w Warszawie wystąpiła do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury wskazując, że zgromadzony materiał dowodowy świadczy o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przez niego zarzuconych mu czynów. 

Dla prokuratora to jednak dopiero początek tego postępowania. W sprawie zachodzi konieczność wywołania szeregu opinii, w tym opinii biegłego z zakresu broni i balistyki, który musi przebadać przedmioty zatrzymane w mieszkaniu Grzegorza W. Zbadania wymaga również marihuana. Zabezpieczone banknoty zostaną przesłane Narodowemu Banku Polskiemu, który określi jaką metodą zostały podrobione. 

Przypomnieć należy, iż zakazany jest handel, przewożenie, a nawet przetrzymywanie bez wymaganego zezwolenia okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, które objęte są Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską lub w skrócie CITES. 

To jakie gatunki są chronione na podstawie Konwencji waszyngtońskiej można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szymon Banna
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}