W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawiadomienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o wydaniu w dniu 30 maja 2023 r. postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie 3041-2.Ds.151.2023

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawiadamia, że w dniu 30 maja 2023 r. wydane zostało postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie: doprowadzenia Retail Parks Fund Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych z/s w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w okresie od sierpnia 2019 r. do listopada 2019 r. w Warszawie przez zarząd i prokurenta IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z/s w Warszawie działających wspólnie i w porozumieniu z osobami reprezentującymi Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. poprzez wprowadzenie w błąd Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów co do zamiaru przejęcia zarządzania Funduszem RPF w celu jego kontynuacji, podczas gdy bez przeprowadzenia prawidłowej wyceny jego aktywów, w oparciu o zaniżoną wycenę dokonaną przez BNP Paribas Real Estate Poland sp. z o.o., zawarli z osobami reprezentującymi Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. jako depozytariuszem Funduszu RPF porozumienie o jego szybkiej likwidacji, czym działali na szkodę RPF FIZ AN i jego uczestników – tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk - na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk – wobec stwierdzenia, że czyn ten nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Jednocześnie, tut. Prokuratura informuje, że ww. postanowienie jest zaskarżalne, w związku z czym zamieszcza również treść pouczeń dla uprawnionych do wniesienia zażalenia na powyższe.

Data publikacji 07.07.2023 r.

Pouczenie

1. Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 306 § 1a k.p.k., art. 325a k.p.k. oraz art. 465 § 2 k.p.k.): 
- stronom procesowym,
- instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,
- osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym w art. 228-231, art. 233, art. 235, art. 236, art. 245, art. 270-277, art. 278-294 lub w art. 296-306 Kodeksu karnego, jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 k.p.k.).
Jeżeli organ prowadzący postępowanie nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia wyda ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania. Postanowienie to podlega zaskarżeniu tylko do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia pokrzywdzony, który dwukrotnie wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1a k.p.k. może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od daty doręczenia odpisu postanowienia, które jest równoznaczne z zawiadomieniem o tym postanowieniu w rozumieniu art. 55 § 1 k.p.k. (art. 330 § 2 k.p.k., art. 55 § 1 k.p.k.).
Akt oskarżenia winien spełniać wymogi określone w art. 55 § 1 i 2 k.p.k.
Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 k.p.k.).
2. Uprawnionym do złożenia zażalenia, o którym mowa w art. 306 § 1a k.p.k., przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy (art. 306 § 1b k.p.k.).
3. Na postanowienie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje stronom oraz osobie, od której odebrano przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 k.p.k.).
4.W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.).
5. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2, art. 460 k.p.k.).

{"register":{"columns":[]}}