Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa popełnionego ze szczególnym okrucieństwem
25.11.2025
Prokurator Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia - Fabryczna skierował do Sądu Okręgowego III Wydziału Karnego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Ś. za zabójstwo popełnione ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.
Sławomira Ś. - lat 37, oskarżono o popełnienie czynu przewidzianego w art. 148 § 2 pkt 1 i 3 k.k. w zw. z art. 278 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., a mianowicie o to, że w dniu 14 grudnia 2024 roku na terenie ogródków działkowych przy rondzie ulic Bystrzyckiej i Małopanewskiej we Wrocławiu, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, dwukrotne ugodził go nożem w okolice jamy brzusznej i jednokrotnie w okolice szyi, a następnie podpalił wyposażenia altanki, w której znajdował się pokrzywdzony, co spowodowało zatrucie tlenkiem węgla, skutkujące zgonem pokrzywdzonego. Jednocześnie Sławomir Ś. zabrał w celu przywłaszczenia, należące do pokrzywdzonego, telefon komórkowy i bliżej nieokreśloną kwotę pieniędzy.
Ustalono, że Sławomir Ś. zarzucanego czynu dopuścił się w warunkach recydywy, będąc uprzednio skazany wyrokiem Sądu Rejonowego II Wydział Karny dla Wrocławia - Fabrycznej za czyn z art. 278 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. na karę pozbawienia wolności, którą zakończył odbywać w dniu 14 lutego 2024 roku.
Na etapie postępowania przygotowawczego Sławomir Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, które jednak nie znajdują potwierdzenia w zebranym w sprawie materiale dowodowym.
Wobec Sławomira Ś. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Oskarżonemu za zarzucany czyn grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15, jak i kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Karolina Stocka-Mycek
Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej
we Wrocławiu