W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT W SPRAWIE ARTYKUŁU REDAKTORA MARCINA RYBAKA Z DNIA 19 SIERPNIA 2022 r., KTÓRY UKAZAŁ SIĘ NA PORTALU INTERNETOWYM WYBORCZA.PL PT.: Ziobro wyznaczył aż siedmiu prokuratorów do badania sprawy zatrutej Odry. „To decyzje pod publiczkę”.

20.08.2022

Z uwagi na opublikowany w dniu wczorajszym artykuł prasowy Marcina Rybaka pod tytułem „Ziobro wyznaczył aż siedmiu prokuratorów do badania sprawy zatrutej Odry. „To decyzja pod publiczkę” ” informuję, że z uwagi rozmiar katastrofy ekologicznej dotyczącej zanieczyszczenia rzeki Odra, został powołany zespół śledczy składający się z siedmiu prokuratorów i pięciu policjantów. Jeden z powołanych prokuratorów w zespole wykonuje czynności o charakterze cywilno-administracyjnym związane z prowadzonym postępowaniem. W prowadzone śledztwo zaangażowani są również funkcjonariusze GIOŚ.

Powołany zespół doświadczonych śledczych prowadzi intensywne czynności procesowe, nie zważając na porę dnia oraz dni wolne od pracy.

Poszczególni członkowie zespołu samodzielnie wykonują szereg czynności procesowych w ramach ustalonego planu śledztwa. Pod nadzorem prokuratorów, będących członkami zespołu, pracują specjaliści z różnych dziedzin oraz Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji.

Od chwili uzyskania pisemnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w dniu 11 sierpnia 2022 r. do chwili obecnej zostały wykonane liczne czynności procesowe.

Od 11 sierpnia 2022 r. do dnia 19 sierpnia 2022 r. w charakterze świadków, w ramach toczącego się śledztwa, przesłuchano około 300 osób - przedstawicieli różnych instytucji i organów, osoby ze świata nauki, biegłych oraz osoby fizyczne, a w tym zawiadamiających oraz osoby mające jakąkolwiek wiedzę dotyczącą przyczyn i źródeł zanieczyszczenia rzeki Odra.

Przeprowadzono kilkanaście oględzin miejsc, w  tym na różnych odcinkach rzeki Odra. Powołano licznych biegłych, różnych specjalności, tj. z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, zakresu informatyki i zakresu toksykologii.

Wydano kilkadziesiąt postanowień o żądaniu wydania rzeczy od różnych instytucji i organów, a w tym: Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie, Powiatowych Straży Pożarnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Nie polega na prawdzie informacja, że w ww. postępowaniu ciężar przeprowadzenia czynności spoczywa na Funkcjonariuszach Policji.

Ilość i rodzaj przeprowadzonych czynności, w ciągu 8 dni trwania śledztwa bezsprzecznie wskazuje na zaangażowanie wszystkich członków powołanego zespołu. Prokuratorzy, wchodzący w skład grupy, wykonują osobiście czynności zgodne z ustalonym planem śledztwa, a w tym przesłuchują świadków, prowadzą oględziny na różnych odcinkach rzeki Odra, gdzie doszło do zanieczyszczenia oraz z udziałem biegłych pobierają próbki do badań.

 

Jednocześnie nadal weryfikowane są na bieżąco i niezwłocznie wszelkie sygnały wskazujące na ewentualne źródło zanieczyszczenia, zgłaszane zarówno telefonicznie jak i e-mailowo, a także przekazywane przez organy administracyjne.

{"register":{"columns":[]}}