W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci nurków w "Maria Concordia"

30.06.2022

Baner przedstawiający książki oraz terminarz

W dniu 30 czerwca 2022 r o godz. 11.00 w siedzibie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu odbył się briefing dotyczący wydania w dniu 21 czerwca 2022 r przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Krzyki Zachód postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utarty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 4 nurków kursantów przez instruktora szkolenia nurkowego Macieja M.

Do zdarzenia doszło w dniu 3 października 2021 r w zalanej sztolni „Maria Concordia” w Sobótce podczas szkolenia nurkowego grupy nurków jaskiniowych organizowanego przez instruktora Macieja M. z jednego z wrocławskich centrum nurkowych.

W trakcie nurkowania, na głębokości 14 metrów, doszło do pogorszenia przejrzystości wody. Na powierzchnie nie wypłynął jeden kursant i sam instruktor szkolenia nurkowego. Pozostali nurkowie podjęli samodzielnie akcje ratowniczą. Po powtórnym zanurzeniu na powierzchnie nie wypłynął kolejny kursant.

Zlecona przez prokuratora sekcja sądowo-lekarska wykazała, że przyczyną nagłej i gwałtownej śmierci wszystkich trzech nurków było utonięcie. Nie stwierdzono obecności zmian chorobowych ani obrażeń, które tłumaczyłyby zgon.

W toku śledztwa przeprowadzono szereg czynności dowodowych, m.in. przesłuchano świadków uczestniczących w szkoleniu, pokrzywdzonych w sprawie, uczestniczących w akcji ratowniczej, zabezpieczono i poddano badaniu sprzęt nurkowy oraz powołano zespół biegłych z listy Sądu Okręgowego w Gdańsku w zakresie bezpieczeństwa nurkowania i wykonywania prac podwodnych, nurkowania jaskiniowego i medycyny hiperbarycznej.

W ocenie biegłych wyzwalaczem zdarzenia było masywne zmącenie w tym odcinku korytarza zalanej sztolni, wynikające z niekorzystnego wyboru miejsca ćwiczeń (duża liczba osób w jednym miejscu oraz geologia miejsca), ich formy (ćwiczenia na poziomie eksperckim) i być może niedostatecznego doświadczenia poszczególnych członków nurkowania jaskiniowego.

Śledztwo wykazało, że osobą odpowiedzialną za nadzór nad kursantami był instruktor Maciej M. To na nim ciążył szczególny obowiązek opieki nad szkolonymi nurkami i jego zachowanie poprzez niewłaściwą organizacje nurkowania, tj. zaplanowanie skomplikowanych i wielozadaniowych ćwiczeń przekraczających aktualne kompetencje studentów, wytypowanie miejsca ćwiczenia niezgodnego z regulaminem kopalni i standardami IANTD (Międzynarodowego Stowarzyszenia Nurków Nitroksynowych i Technicznych) oraz podjęcie niewłaściwych decyzji w trakcie nurkowania, tj. nie przerwania szkolenia w momencie pogorszenia widoczności, doprowadziło do wypadku, w skutek którego śmierć ponieśli dwaj kursanci i on sam- instruktor szkolenia nurkowego.

W związku z powyższym Prokuratura umorzyła śledztwo:

- w sprawie narażenia dwóch kursantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji, na skutek zachowania Macieja M. instruktora szkolenia nurkowego, ich śmierci tj. o czyn z art. 160 par. 2 kk i art. 155 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk. –wobec śmierci osoby podejrzewanej,

- w sprawie narażenia kolejnych dwóch kursantów, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez Macieja M. instruktora szkolenia nurkowego tj. o czyn z art. 160 par. 2 kk, -wobec śmierci osoby podejrzewanej,

- w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Maciej M, tj. o czyn z art. 155 kk- wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Małgorzata Dziewońska 

rzecznik prasowy 

PO we Wrocławiu 

{"register":{"columns":[]}}