W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukces współpracy śledczej PO we Wrocławiu i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego

27.06.2022

Baner przedstawiający figurkę temidy.

1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu w dniu 27 czerwca 2022 r skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu Wydział III Karny akt oskarżenia przeciwko Ferdynandowi G.(lat 71) zarzucając mu pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy w ten sposób, że zbywał leki i produkty lecznicze o nazwie „Cirrus Duo” oraz „Cirrus” o łącznej ilości 938.222 sztuk tabletek o łącznej wartości nie mniejszej niż 938.222 zł, w celu wytworzenia wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przez inną osobę, substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy o łącznej masie nie mniejszej niż 37 kg i 529 gramów o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11.821.597 zł, tj. o czyn z art. 18 §3 kk w zw. z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r o przeciwdziałaniu narkomanii i art. 126 b ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r prawo farmaceutyczne w zw. z art. 86 a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r prawo farmaceutyczne i w zw. art. 11 §2 kk, art. 12 §1 kk i art.65 §1 kk.                                               

Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki „Cedrus” oraz kierownikiem punktu aptecznego „Pinus”, miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie „Cirrus Duo” oraz „Cirrus”. W toku śledztwa ustalono, że na przestrzeni lat 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metamfetaminę. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów.

Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oraz okoliczności towarzyszące, m.in. osobę, której przekazywał leki i produkty, ilości przekazywanych leków i produktów, bezdokumentowego,  niefiskalnego i bez recepturowego sposobu  przekazywania, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia.

Na wniosek Prokuratury w dniu 19 maja 2022 r Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków w VII Wydziale Karnym zastosował wobec Ferdynanda G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ponadto zabezpieczono na mieniu podejrzanego udziały na należącej do niego nieruchomości położonej w Środzie Śląskiej.

Postawienie w stan oskarżenia Ferdynanda G. jest efektem ścisłej współpracy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym.

Podstawą współpracy stanowi porozumienie Nr 3/2018 z dnia 11 października 2018 r. pomiędzy Prokuratorem Krajowym a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym w sprawie współpracy w obszarze przeciwdziałania nieprawidłowościom związanym z wytwarzaniem, importem i obrotem produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.  

Mając na uwadze treść cytowanego porozumienia Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w ostatnich latach sukcesywnie występował do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu o przyłączenie się w roli podmiotu na prawach strony do postępowań administracyjnych w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej albo punktu aptecznego w razie ustalenia, że w ramach działalności tego rodzaju placówki wydano produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę w ilościach przekraczających zapotrzebowanie indywidulanych pacjentów (świadczących o możliwym ich wykorzystaniu w celach pozamedycznych).   

Także w przypadku oskarżonego Ferdynanda G. Prokurator Regionalny brał udział–jako podmiot na prawach strony – w postępowaniach administracyjnych: w sprawie cofnięcia Ferdynandowi G. zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej i w sprawie cofnięcia Pawłowi G. zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego, którego kierownikiem był Ferdynand G. Dodatkowo w czasie prowadzenia przedmiotowego śledztwa 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przekazywał materiały dotyczące sprzedaży produktów leczniczych zawierających w składzie pseudoefedrynę, wyjaśniał kwestie związane z obrotem takich produktów, co wydatnie przyczyniło się do zgromadzenia materiału dowodowego pozwalającego na skierowanie aktu oskarżenia a także eliminacji negatywnych zjawisk na rynku farmaceutycznym.

Małgorzata Dziewońska

rzecznik prasowy 

PO we Wrocławiu 

{"register":{"columns":[]}}