W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT W SPRAWIE POŻARU NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW W ZIELONEJ GÓRZE

31.01.2024

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze informuje o dalszym toku postępowania prowadzonego przez 1 Wydział Śledczy w sprawie pożaru niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w hali magazynowej w dzielnicy Zielonej Góry - Przylepie.

Śledztwo

W toku prowadzonego śledztwa uzyskano dwie opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Jak wynika z treści pierwszej opinii biegły stwierdził, że bezpośrednim następstwem pożaru było zniszczenie w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach, tj. na powierzchni ok. 65 ha. Wynika to z faktu depozycji znacznej ilości rakotwórczych i toksycznych dla środowiska węglowodorów ropopochodnych oraz związków metali ciężkich (w tym rtęci i cynku), a także substancji powodujących zasolenie (w tym chlorków i siarczanów). Substancje szczególnie szkodliwe oraz rakotwórcze i toksyczne dostały się bezpośrednio do środowiska z wodami gaśniczymi, migrując na znaczne obszary z wodami rzeki Gęśnik.

W opinii wskazano, że doszło do istotnego obniżenia jakości powierzchni ziemi, wody oraz powietrza.

Jednocześnie biegły wskazał, że w wyniku pożaru doszło do istotnej emisji substancji toksycznych i rakotwórczych do powietrza i bezpośredniego zanieczyszczenia powietrza w skali istotnej. Ilość emitowanych substancji należy szacować w tonach. Ponadto pożar mógł również zagrażać życiu i zdrowiu człowieka poprzez wyzwolenie znacznej energii i eksplozji w trakcie pożaru, a także w wyniku emisji substancji toksycznych do powietrza, co sprowadzało zagrożenie dla osób przebywających w obszarze narażenia. Biegły wskazał, że narażenie inhalacyjne na oddziaływanie substancji rakotwórczych powoduje możliwość kumulowania się tych substancji w tkankach oraz zwiększa ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Negatywne zjawiska mogą występować w znacznym przedziale czasowym i ujawniać się nawet po kilku latach.

Podczas kolejnych oględzin przeprowadzonych w listopadzie biegły ponownie pobrał próbki z miejsc oddziaływania pożaru. Po ich analizie stwierdził, że w przypadku osadów dennych obserwuje się kumulacje metali ciężkich, a nawet stężenie wyższe jak w przypadku wcześniejszych badań. Podał również, że w górnym biegu Gęśnika odnotowuje się w dalszym ciągu obecność szlamów pożarowych, które stanowią aktualnie najistotniejsze zagrożenie dla środowiska. W tej kwestii, Prokurator niezwłocznie po uzyskaniu opinii, zwrócił się m.in. do Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w celu wyjaśnienia zalegających szlamów.

W ramach prowadzonych czynności w dalszym ciągu przesłuchiwani są świadkowie oraz gromadzona dokumentacja. Prokuratura oczekuje również na opinię biegłych z zakresu pożarnictwa w celu ustalenia przyczyn zaistnienia zdarzenia.

Przypomnijmy również, że Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała akt oskarżenia przeciwko osobom związanym ze spółką, która magazynowała niebezpieczne odpady w hali w Przylepie, a także w stosunku do dwóch pracowników Starostwa Powiatowego. W grudniu ubiegłego roku zapadł nieprawomocny wyrok, którym skazano oskarżonych na kary od 3 do 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz wielomilionowe nawiązki, natomiast w stosunku do urzędników wymierzono kary 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby.

Materiały

Przylep oględziny
Przylep​_oględziny.mp4 5.05MB
{"register":{"columns":[]}}