Przemoc wobec medyków to przestępstwo! Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze i Lubuski Oddział NFZ szkolą, jak się bronić
Jakie prawa mają lekarze, ratownicy i pielęgniarki? Czego medycy oczekują od organów ścigania – to kolejna forma wsparcia Zielonogórskiej prokuratury dla poprawy bezpieczeństwa osób udzielających świadczeń zdrowotnych.
Przemoc wobec personelu medycznego to narastający problem. Aby wzmocnić świadomość prawną oraz poprawić bezpieczeństwo osób udzielających świadczeń zdrowotnych, 7 marca w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek oraz dyspozytorów medycznych. Organizatorem wydarzenia był Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze.
Szkolenie było kontynuacją zeszłorocznych działań mających na celu przeciwdziałanie rosnącej liczbę incydentów agresji wobec personelu medycznego, szczególnie w sytuacjach nagłych - na miejscu interwencji zespołów ratownictwa medycznego, w izbach przyjęć oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z przepisami prawa dotyczącymi ochrony funkcjonariuszy publicznych, które obejmują także medyków w trakcie pełnienia obowiązków:
- Art. 222 Kodeksu karnego – do 3 lat pozbawienia wolności za naruszenie nietykalności cielesnej,
- Art. 223 Kodeksu karnego – do 10 lat pozbawienia wolności za czynną napaść,
- Art. 226 Kodeksu karnego – do 1 roku pozbawienia wolności za znieważenie osoby objętej ochroną prawną.
Podczas szkolenia poruszono następujące tematy:
- Regulacje prawne dotyczące ochrony prawnej osób wchodzących w skład zespołu ratownictwa medycznego, udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, udzielających pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy – omówiono ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy, w tym:
- Art. 5 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
- Przepisy kodeksu karnego – w tym m.in. znamiona „przemocy”, „groźby bezprawnej”,
- Przepisy kodeksu postępowania karnego – w tym m.in. środki zapobiegawcze stosowane wobec sprawców czynów mające na celu ochronę pokrzywdzonych.
- Stan wyższej konieczności w sytuacji ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
- Obrona konieczna – wyłączenie odpowiedzialności karnej.
- Inicjowanie postępowań karnych, składanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa (podmioty uprawnione, forma, czynności procesowe).
- Prawa i obowiązki pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.
Zarówno Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze i NFZ apelują o zgłaszanie wszystkich przypadków agresji wobec personelu medycznego. Każde takie zdarzenie będzie traktowane z najwyższą powagą i ścigane z urzędu. Troska o bezpieczeństwo osób ratujących życie jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia za zaangażowanie w budowanie świadomości prawnej i przeciwdziałanie przemocy w systemie ochrony zdrowia.