W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w sprawie dotyczącej walki z mafią śmieciową

23.11.2021

Baner śledztwo. W tle młotek

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo, o sygn. akt RP I Ds 36.2019, prowadzone przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej przez podejrzanego Jacka Bałata, za którym wystawiono w tut. prokuraturze list gończy I który do dziś dnia pozostaje nieuchwytny.

W śledztwie ustalono, że grupa ta działała na terenie Częstochowy, Mysłowic i innych miejscowości, jej członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. i inne. 

W dniach od 16 do 18 listopada 2021 roku zatrzymano kolejnych 6 członków, wskazanej zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się udział w grupie i organizację nielegalnych miejsc porzucenia odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu Osiedlu i dwóch składowisk w Kędzierzynie – Koźlu przy ul. Portowej 47a i Chełmońskiego. Nadto jednemu z podejrzanych zarzuca się organizację nielegalnego miejsca porzucenia odpadów niebezpiecznych w Bluszczowie.

Na terenie ww. składowisk porzucono łącznie odpady niebezpieczne w ilości nie mniejszej niż 1200 ton, zawierające substancje wysoce łatwopalne, których pary mogą tworzyć z powietrzem mieszaniny wybuchowe, stwarzające wysokie zagrożenie pożarowe i wybuchowe z uwagi na ich właściwości fizyko-chemiczne dla terenów sąsiednich, budynków i infrastruktury technicznej drogowej, zawierające szereg związków organicznych o właściwościach wywołujących nowotwory lub zwiększających zachorowalność na nie, mogących spowodować mutację tj. trwałą zmianę w ilości lub strukturze materiału genetycznego w komórce lub działających szkodliwie na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych osobników płci męskiej i żeńskiej oraz powodujące toksyczność rozwojową u potomstwa, a także mogących zaburzać czynności układu endokrynnego, działając w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych składując te substancje w takich warunkach i w taki sposób tj. w beczkach poj. 200 l i pojemnikach typu „Mauser” o poj. 1000 l, ułożonych w miejscu do tego nieprzystosowanym, w sposób warstwowy, co powodowało ich przewracanie się oraz wylewanie ich zawartości – tak, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób i spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Przewidywany łączny koszt utylizacji odpadów niebezpiecznych ze wszystkich 16 nielegalnych składowisk, ujawnionych w śledztwie, wynosić będzie około 200 milionów złotych.

Wobec wszystkich zatrzymanych osób sąd, na wniosek prokuratora zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Aktualnie śledztwo prowadzone jest przeciwko 43 podejrzanym, którym zarzuca się popełnienie przestępstw z art. 258 par. 1 kk, art. 183 par.  k.k. i inne. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.  

{"register":{"columns":[]}}