W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny skazujący wyrok w sprawie oszustw vatowskich i prania pieniędzy

25.04.2024

Baner wyrok. W tle młotek

Komunikat Rzecznika Prasowego

Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2024 roku utrzymał w mocy w przeważającej części wyrok skazujący Sądu Okręgowego w Katowicach, wydany w sprawie grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT wykorzystując pośrednictwo w handlu telefonami komórkowymi.

Wcześniej, Sąd pierwszej instancji, w dniu 18 marca 2022 roku wydał wyrok, rozstrzygając o winie i karze osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się przestępstw „vatowskich” w oparciu o dokumenty pozorujące legalne nabycie telefonów komórkowych i trzem sprawcom wymierzył kary od 3 lat i 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz sprawcy, którego rola zdaniem sądu ograniczała się do paserstwa, wymierzył karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby wynoszący trzy lata.

W rezultacie działalności grupy, do Skarbu Państwa nie został odprowadzony należny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 10 milionów złotych, a sprawcy „wyprali brudne pieniądze” w kwocie przekraczającej 9 milionów złotych, które sąd nakazał im zwrócić.

Orzeczony również został przepadek kwoty 129 000 euro, które to pieniądze w gotówce zostały ujawnione przy sprawcach w dniu 3 lutego 2015 roku, kiedy to doszło do zatrzymania ich na gorącym uczynku pod jednym z oddziałów banku.

Na skutek apelacji wniesionych przez wszystkich obrońców, którzy domagali się uniewinnienia oskarżonych oraz apelacji prokuratora, który domagał się zaostrzenia kary pozbawienia wolności, Sąd odwoławczy, poza korektami kwalifikacji prawnych i ograniczenia kwoty orzeczonej przepadkiem o zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych, potwierdził wszystkie ustalenia poczynione zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i przed Sądem orzekającym w I instancji.

Proces w tej sprawie był skomplikowany i wymagał przesłuchania bezpośrednio na rozprawie ponad kilkuset świadków, a było to konieczne z uwagi na czas działania sprawców, którzy trudnili się oszustwami na szkodę Skarbu Państwa przez okres blisko trzech lat, a nadto do przestępczej działalności sprawcy wykorzystywali obcokrajowców, którzy zostali ściągnięci do Polski pod pozorem znalezienia uczciwej pracy zarobkowej. Nie znając języka polskiego nie zdawali sobie sprawy, że mogą być wmanewrowani w przestępczy proceder zorganizowany przez osoby, które miały im pomóc w znalezieniu pracy.

Tym samym wyrok jest prawomocny.

 

Rzecznik Prasowy

Agnieszka Wichary

 

{"register":{"columns":[]}}