Powrót

Odpowiedź Prokuratury Regionalnej w Lublinie na artykuł w serwisie Wirtualna Polskamoney.pl z dnia 10 kwietnia 2026 r.

14.04.2026

Odpowiedź Prokuratury Regionalnej w Lublinie na artykuł w serwisie Wirtualna Polskamoney.pl z dnia 10 kwietnia 2026 r.

W związku z artykułem opublikowanym w dniu 10 kwietnia 2026 r. w serwisie Wirtualna Polska/money.pl, zatytułowanym „Roman Giertych, tajemnicza Rosjanka i przelewy z raju podatkowego. Ujawniamy, co przeoczyła prokuratura przed umorzeniem zarzutów dla polityka KO” należy podkreślić, że okoliczności opisane w artykule nie pozostają w związku z przedmiotem śledztwa o sygn. RP 1 Ds. 1.2021 Prokuratury Regionalnej w Lublinie, ani z podstawą faktyczną i prawną wydanego rozstrzygnięcia o częściowym umorzeniu postępowania. Autor publikacji zestawia ze sobą różne wątki faktyczne i stany prawne, wywołując mylne wrażenie, że tworzą one jedną, spójną całość dowodową.

Podmiot o nazwie Utriusque Iuris Anstalt występował w materiale dowodowym, jako jeden z wielu, w zakresie ustalania przepływu środków finansowych badanych w sprawie, jednakże analiza dowodów nie pozwoliła na uwzględnienie tych zdarzeń jako elementu prania brudnych pieniędzy.

Samo wystąpienie określonych przepływów finansowych, powiązań osobowych lub zagranicznych elementów organizacyjnych, bez zaistnienia konkretnych, procesowo zweryfikowanych danych wskazujących na realizację znamion czynu zabronionego, to jedynie publicystyczne hipotezy, które nie mają odzwierciedlenia w materiale dowodowym.

Jakiekolwiek rozważania w kontekście art. 299 k.k. (przestępstwo prania brudnych pieniędzy) stają się możliwe w przypadku ustalenia tzw. przestępstwa bazowego, z którego miałyby pochodzić środki finansowe. Takowe przestępstwo nie zostało ustalone, a co za tym idzie nie ma mowy o wartościach majątkowych pochodzących z czynu zabronionego, których pochodzenie miałoby być ukrywane.

Nieprawdziwe jest zatem sugerowanie, że prokuratura pominęła dowody mające znaczenie dla rozstrzygnięcia tej sprawy. Ocena materiału dowodowego została dokonana w ramach  postępowania i jego rzeczywistego przedmiotu.

 

RZECZNIK PRASOWY

PROKURATURY REGIONALNEJ

w Lublinie

Beata Syk - Jankowska

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.04.2026 07:49 Michał Królikowski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Beata Syk - Jankowska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Odpowiedź Prokuratury Regionalnej w Lublinie na artykuł w serwisie Wirtualna Polskamoney.pl z dnia 10 kwietnia 2026 r. 1.0 14.04.2026 07:49 Michał Królikowski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}